Buitenland

Russische versterkingen aan grens Europa baren Schoof zorgen

Rusland is zorgelijk druk met militaire voorbereidingen aan de Europese oostgrens, zegt premier Dick Schoof. Het land legt infrastructuur aan waarmee het militairen zou kunnen aanvoeren. En de oostelijke NAVO-landen hebben last van allerlei Russische prikacties.

8 May 2025 22:30Gewijzigd op 8 May 2025 23:39Leestijd 2 minuten

De NAVO en ook de inlichtingendiensten van NAVO-landen waarschuwen al langer dat Rusland binnen een paar jaar Europa zou kunnen bedreigen. Al is het nu nog druk met Oekraïne, tekenden ze daarbij doorgaans aan. Maar Schoof hoorde van de Finse president, die hij donderdag op een defensietop van Noord-Europese landen in Oslo sprak, onheilspellende berichten. Zo legt Rusland in de grensstreek spoorwegen aan „voor de aanvoer van troepen en voor de opbouw van militaire bases aan de grens. Wat natuurlijk gericht is op Finland”, zei Schoof.

Er zijn al langer berichten over de versterking van Russische legerbases in de buurt van Finland en de Baltische landen. En over de aanleg van een nieuwe basis, niet ver van de Noorse grens.

Schoof benadrukt dat het „niet gezegd is” dat Rusland op een aanval zou zinnen. „Laten we elkaar geen angst aanpraten.” Maar om dat te voorkomen, „moeten we zorgen dat onze weerbaarheid, onze defensie op orde is”.

De verdediging van Finland is dat al behoorlijk, verzekerde de Finse president Alexander Stubb. Hij maakt zich daarom ook geen grote zorgen.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer