Buitenland

Rusland waarschuwt voor op drift geraakte zeemijnen

Rusland heeft zaterdag gewaarschuwd voor op drift geraakte zeemijnen. De Oekraïense marine zou die in de Zwarte Zee hebben gelegd na de Russische invasie. De Russische inlichtingendienst FSB sluit niet uit dat die wegdrijvende waterexplosieven de Bosporus bereiken en misschien zelfs in de Middellandse Zee terechtkomen.

19 March 2022 17:49Gewijzigd op 19 March 2022 23:11Leestijd 2 minuten

„Na het begin van de speciale Russische militaire operatie hebben Oekraïense zeestrijdkrachten mijnbarrières aangebracht bij de havens van Odessa, Otsjakov, Tsjornomorsk en Joezjnje”, aldus de FSB, met de toevoeging dat het gebruikte wapenarsenaal tegen schepen „ouderwets” is en „vooral gemaakt in de eerste helft van de twintigste eeuw”.

Door storm kunnen de kabels breken en mijnen - er zouden er zeker 420 liggen - losslaan van hun ankers. Onder invloed van wind en de zuidwaartse oppervlaktestromingen kunnen ze vervolgens richting de Bosporus drijven. De Russische Zwarte Zeevloot heeft daarom een waarschuwing doen uitgaan voor de scheepvaart in het gebied, hoewel die momenteel door de situatie grotendeels stilligt. Ook voor de kust van NAVO-landen Roemenië en Bulgarije is weinig verkeer.

Het Oekraïense portaal BlackSeaNews meldde de waarschuwing voor zwervende zeemijnen zaterdag ook, maar zei er bij dat eigen bronnen hebben vastgesteld dat de oppermachtige Russische marine zelf de mijnen op de bewuste vaarroute heeft neergelegd dan wel laat wegdrijven. Onafhankelijke bevestiging van een van beide lezingen ontbreekt.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer