HNHK besluit naam niet te wijzigen
De generale synode van de Hersteld Nederlandse Hervormde Kerk (HNHK) heeft zaterdag besloten de naam van het kerkverband niet te wijzigen.
Dit blijkt uit een zaterdagavond uitgegeven persverklaring van het synodebestuur van de HNHK. Daarin staat dat de synode „vrij uitvoerig” heeft beraadslaagd over de naam. „De advocaat van de PKN had advocaat prof. mr. Ch. Gielen van de HNHK benaderd met enkele alternatieven die voor de PKN wel acceptabel zouden zijn. De synode kon echter met deze alternatieven niet akkoord gaan en zal dit via prof. Gielen ook laten weten”, zo meldt de verklaring.
„De synode was vervolgens diepgaand in gesprek over de vraag wat te doen met de registratie in de PKN. Iedereen was helder dat de situatie van gemeente tot gemeente verschilt. In verschillende gemeenten moet echter snel duidelijkheid komen omdat het PKN-gedeelte de anderen agressief benadert omdat zij wettig tot hen zouden behoren. Besloten is een formulier te ontwerpen dat gebruikt kan worden bij de kerkenraad die tot de PKN behoort met het verzoek hen uit de ledenadministratie van de PKN-gemeente en mitsdien uit de landelijke kerk te verwijderen, omdat men behoort tot de Nederlandse hervormde gemeente (in hersteld verband) en mitsdien tot de HNHK”, aldus de door scriba ds. R. van Kooten uitgegeven verklaring.
De synode besloot ook dat „vanwege de noodsituatie waarin de HNHK in het algemeen en de gemeenten in het bijzonder verkeren” de ambtsperiode van alle ambtsdragers met vier jaar wordt verlengd. „Dit besluit is genomen om de ervaring in de kerkenraden te behouden en de rust in de gemeenten te dienen.” De eerstvolgende ambtsdragersverkiezingen zullen pas eind 2007 gehouden worden. Ook de zogeheten zesjaarlijkse stemming is met vier jaar verschoven naar eind 2008.
Op de vergadering werd verder bekendgemaakt dat ds. G. de Greef uit Oosterwolde zich met de meerderheid van zijn kerkenraad en van zijn gemeente bij de HNHK heeft gevoegd.
Besloten werd zaterdag ook dat het nieuwe kerkblad van de HNHK de naam ”Hervormd Kerkblad” zal krijgen. Het is de bedoeling dat het blad half juli voor de eerste keer verschijnt en vanaf september om de veertien dagen. Ds. Tj. de Jong en ds. K. ten Klooster zijn benoemd tot hoofdredacteuren van het kerkelijke orgaan en ds. C. J. P. van der Bas wordt de redactiesecretaris.
De synode deed zaterdag verschillende benoemingen. Zo werd een commissie toelating ingesteld en werden ook de zeven leden ervan benoemd. Ds. D. Heemskerk meldde vanmorgen desgevraagd dat deze commissie gesprekken zal voeren met diegenen die wensen voor te gaan in de HNHK.
Verder werden op de synode twee leden benoemd van de commissie jeugdwerk, „die de pionierstaak kregen opgedragen onderzoek te verrichten ten aanzien van het opzetten van kerkelijk jeugdwerk. Hiervoor zullen zij onder andere onderzoek doen naar de organisatiestructuur van het jeugdwerk in andere kerken teneinde te komen met adviezen hoe de HNHK een en ander moet opzetten”, aldus de persverklaring.