Binnenland

NAVO wil top in Den Haag voor leiders beperken tot één dag

De Amerikaanse president Donald Trump en de andere NAVO-leiders vergaderen bij de aanstaande top in Den Haag maar één dag, zeggen diplomaten. Bij vorige toppen was dat nog twee dagen.

14 May 2025 14:15Gewijzigd op 14 May 2025 17:34Leestijd 2 minuten

De top zou op 24 en 25 juni worden gehouden, kondigden de NAVO en gastland Nederland eerder aan. Bij vorige toppen werden de leiders de avond tevoren welkom geheten en volgden twee vergaderdagen. Dat gaat ditmaal anders, zeggen NAVO-bronnen. Dinsdag 24 juni arriveren Trump en zijn collega-leiders in Nederland, maar komen zij nog niet bijeen in de zogeheten Noord-Atlantische Raad. Dat gebeurt alleen woensdag 25 juni, waarna ze ’s middags weer zouden vertrekken.

Het programma van de top is nog niet af en kan nog veranderen, benadrukken de alliantie en de Nederlandse organisatoren. Dat het bij één vergadering van de leiders blijft, willen ze niet bevestigen. Ze wijzen er verder op dat er ook veel bijeenkomsten zijn van bijvoorbeeld de buitenland- en defensieministers. Die hebben ook tal van onderonsjes om soms heel andere zaken te bespreken of deals te sluiten. Ook is er een conferentie over en met de wapenindustrie en een randprogramma waarin hoogwaardigheidsbekleders en experts aan het woord komen. Dat alles beslaat minstens drie dagen, van maandag 23 tot en met woensdag 25 juni.

Diplomaten opperden eerder dat het goed zou zijn de top zo kort mogelijk te houden wegens het vaak grillige gedrag van de belangrijkste gast, president Trump. Hoe korter Trump in Den Haag is, hoe kleiner de kans op ruzies of andere brokken, meenden ze.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer