Politiek

6 maart 2002, de dag van Pim Fortuyn (met video)

DEN HAAG – Op de kop af 10 jaar geleden zette Pim Fortuyn de politieke kaart van Nederland op zijn kop. Op die dag won zijn partij, Leefbaar Rotterdam, 17 van de 45 raadszetels in Rotterdam. Fortuyn werd fractievoorzitter. Het was het begin van een stormachtige opmars. Fortuyn excelleerde in een televisiedebat in de nacht na de gemeenteraadsverkiezingen.

Redactie digitale media
6 March 2012 08:21Gewijzigd op 14 November 2020 19:44Leestijd 2 minuten
Fortuyn en Melkert. Foto ANP
Fortuyn en Melkert. Foto ANP

Elders in Nederland rukten de zogenoemde Leefbaren op in de gemeenteraden. Fortuyn publiceerde in april 2002 zijn boek, ”De puinhopen van acht jaar paars”, tevens het verkiezingsprogramma van de Lijst Pim Fortuyn.

Op 6 mei 2002, negen dagen voor de Tweede Kamerverkiezingen, werd Pim Fortuyn vermoord door Volkert van der G., op een parkeerterrein van het Audiocentrum op het Media Park in Hilversum.

Zijn partij, de LPF, sleepte bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei 2002 26 zetels in de wacht, een record voor een nieuwe partij in de Nederlandse parlementaire geschiedenis.

In de nacht volgend op de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart ging Pim Fortuyn in debat met landelijke politieke kopstukken: Balkenende (CDA), Melkert (PvdA), De Graaf (D66), Dijkstal (VVD), Rosenmöller (GroenLinks). Dat was een fel debat, vol interrupties. Vooral doorgewinterde politici als Melkert en Dijkstal kwamen die avond als grote verliezers uit de bus.

Bekijk hier een filmpje van dat historische debat.

Bekijk hier het dossier Pim Fortuyn.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer