Buitenland

Strafhof oordeelt: 31 miljoen voor oorlogslachtoffers Congo

Rechters van de Tweede Strafkamer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben vrijdag hun oordeel uitgesproken over de hoogte van de herstelbetaling aan slachtoffers van de Congolese krijgsheer Bosco Ntaganda. Dit meldt het ICC in een persbericht. De Strafkamer stelde de hoogte van het bedrag vast op ruim 31 miljoen dollar (ruim 27 miljoen euro) die Ntaganda aan de slachtoffers moet betalen.

ANP
15 July 2023 01:58Leestijd 2 minuten

Hierbij werd uitgegaan van het geschatte aantal van 3000 slachtoffers van misdaden tegen kindsoldaten. Het aantal slachtoffers van aanvallen schatte de Strafkamer op ruim 7500 personen. De hoorzitting werd op afstand bijgewoond door Ntaganda.

Vorig jaar verwezen rechters van het ICC in hoger beroep het bedrag aan schadevergoeding voor de slachtoffers van de Congolese militieleider terug voor herziening. Een van de redenen hiervoor was een gebrek aan onderbouwing. De lagere ICC-instantie had herstelbetalingen toegekend van in totaal 30 miljoen dollar (ruim 30 miljoen euro). Volgens de beroepskamer was echter onduidelijk hoe dat bedrag was berekend en welke oorlogsslachtoffers ervoor in aanmerking kwamen.

Ntaganda werd in Den Haag veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in de Democratische Republiek Congo (DRC). In hoger beroep werd dat vonnis bekrachtigd. Zijn proces begon in 2015, twee jaar nadat hij zich had aangegeven bij de Amerikaanse ambassade in Rwanda.

Ntaganda stond in 2002 en 2003 aan het hoofd van een gewapende groepering in de provincie Ituri. Er vonden moordpartijen en verkrachtingen plaats. In het conflict vielen honderden burgerdoden en sloegen vele duizenden mensen op de vlucht.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer