Binnenland

Verdachte Ferdi : ’Het was zij of ik’

„Het was Maja of ik." Dat geeft Ferdi Ö. maandag als belangrijkste motief aan waarom hij de moord op de 16–jarige Maja Bradaric niet heeft tegengehouden. Ö. vertelde tijdens zijn verhoor voor de rechtbank in Arnhem opnieuw dat hij doodsbang was voor Goran M. (Mujkanovic), die heeft bekend Maja in de auto van Ö. te hebben gewurgd.

17 May 2004 15:06Gewijzigd op 14 November 2020 01:14Leestijd 2 minuten

Uit de kritische vraagstelling van de drie rechters bleek dat de magistraten vraagtekens plaatsen of dat echt waar is. Uit de antwoorden van Ö. viel op te maken dat hij alleen de zaterdag voor de moord slechts een keer tegen Goran M. heeft gezegd dat hij Maja niet wilde vermoorden. „Daarna durfde ik dit niet meer te zeggen. Het was Maja of ik. Hij zou mij hebben vermoord als ik niet had meegewerkt", benadrukte .

De ouders van Maja verlieten na deze uitleg van Ö. huilend de rechtszaal. Na een korte periode keerden ze weer terug.

De rechtbank vroeg aan Ö. of het niet zo was dat hijzelf een motief had om Maja te vermoorden, omdat het meisje hem eerder had afgewezen. Ferdi gaf als antwoord dat hij nooit daarom iemand zou doden. Een van de rechters reageerde daarop, dat er wat hem betreft maar een zekerheid is. „Dat is dat Maja Bradaric is vermoord."

Volgens de deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, is Ö. volledig toerekeningsvatbaar voor de misdaad die hij heeft gepleegd. Ze hebben geen gestoorde geestelijke ontwikkeling bij de verdachte vastgesteld. Ook loopt hij niet achter in zijn ontwikkeling. Daarom is er geen reden om jeugdstrafrecht op hem toe te passen, concludeert het PBC. Volgens de psycholoog van het PBC heeft Ferdi ook niet echt een gevoel van schuld door wat is gebeurd.

De advocaat van Ö., J. Boone, probeert aan te tonen dat zijn cliënt zijn daad heeft gepleegd door psychologische overmacht. Omdat Ferdi drie keer door Goran M. was bedreigd, kon hij niet anders dan meedoen, stelt de raadsman. Boone probeerde bij zowel de psycholoog als de psychiater na te gaan of ze daar iets van hebben gemerkt. Dat hadden de beide deskundigen niet.

Goran M. is in het PBC korte tijd in de omgeving van Ö. geweest. De groepsleiders in de observatiekliniek hebben toen ook niet gemerkt dat Ö. bang voor Goran M. was.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer