Verdachte marinier wil terug naar Irak
De Nederlandse marinier Erik O. die ervan wordt verdacht een Iraakse plunderaar te hebben doodgeschoten, kan in theorie terug naar Irak om zijn werk te hervatten. Er zijn geen obstakels die dat verhinderen.
Dat heeft een van zijn advocaten, C. Knoops, zaterdag gezegd. De militair zit nu thuis en wil graag terugkeren naar Irak. Hij heeft nog geen verzoek ingediend.
Het openbaar ministerie onderzoekt zijn rol in de dood van de Irakees. Het incident vond plaats op 27 december. Enkele dagen later werd O. naar Nederland overgebracht. Nadat hij een week had vastgezeten, werd hij woensdag op last van de rechter-commissaris in Arnhem op vrije voeten gesteld.
Juridisch zijn er geen beletselen om terug te keren en ook het ministerie van Defensie heeft geen beperkende voorwaarden opgelegd, meldde een woordvoerder van het ministerie zaterdag. „Er is evenwel nog geen besluit genomen over hervatting van zijn werkzaamheden en eventuele terugkeer naar Irak. Dat gebeurt in overleg. Eerst moet hij bijkomen en daarna kijken we verder”, aldus de woordvoerder.
Tot nu toe zijn er geen claims vanuit Irak binnengekomen naar aanleiding van de dood van de Irakees. Het ministerie van Defensie heeft wel contact gehad met de lokale autoriteiten over de kwestie. Volgens een woordvoerder staat het iedereen vrij een claim voor een schadevergoeding in te dienen, die alle op hun merites worden beoordeeld. „We wachten af wat er gebeurt.”