Economie

Speurtocht in VS naar herkomst bse

Het Amerikaanse ministerie van Landbouw is een intensieve speurtocht begonnen om de herkomst vast te stellen van de koe die na onderzoek besmet bleek met de gekkekoeienziekte bse. Britse onderzoekers hebben het eerste geval van bse in de VS inmiddels bevestigd. Volgens de Amerikanen is er nog wel aanvullend onderzoek nodig. De ontdekking, afgelopen dinsdagavond, kan de Amerikaanse landbouwsector miljarden aan schade kosten.

Van onze correspondent
26 December 2003 21:28Gewijzigd op 14 November 2020 00:50Leestijd 3 minuten

De EU ziet voorlopig af van maatregelen tegen de import van rundvlees uit de VS. Een woordvoerster van de Europese Commissie zei dat het eerste geval van gekkekoeienziekte op Amerikaanse bodem wel nauwlettend zal worden gevolgd.

De EU importeert amper Amerikaans rundvlees. Dit is tot grote ergernis van de VS uit gezondheidsoverwegingen. Het vlees bevat volgens de EU te veel hormonenresten. Het Nederlandse ministerie van Landbouw volgt het standpunt van de EU. De bse-gevallen die zich in Nederland in het verleden hebben voorgedaan betroffen nooit koeien die uit de Verenigde Staten waren geïmporteerd, maar dieren uit Europa.

Een woordvoerder van het Productschap Vee Vlees en Eieren verwacht dat het mogelijke geval van bse nauwelijks effect heeft voor Nederland. „Alleen het kwaliteitsvlees ”Hilton beef” wordt hier in zeer geringe mate geïmporteerd.”

De autoriteiten in de VS willen ook meer weten over het veevoer dat mogelijk tot de besmetting heeft geleid. Het worden moeilijke speurtochten, want er bestaat in de VS geen strikt registratiesysteem voor runderen en veevoer. De hele controle op het eventueel voorkomen van bse is ook erg simpel in vergelijking met de systemen in Europa en in Japan.

Het Amerikaanse departement meldde het verdachte geval dinsdagavond. Een Brits veterinair laboratorium controleerde daarna op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten het weefsel van het dier op de gekkekoeienziekte. De koe van een boerderij in de staat Washington was ruim twee weken geleden getest in een slachthuis.

De bewuste koe lijkt toevallig te zijn opgespoord. Na slachting in het slachthuis van Moses Lake (Washington) bleek het dier inwendige schade te hebben opgelopen door de geboorte kort daarvoor van een ongewoon groot kalf. Daarom werd het hersenweefsel naar een laboratorium opgestuurd voor onderzoek. Veertien dagen later werd gemeld dat het dier aan bse leed. Het vlees van de bewuste koe was toen al verwerkt voor consumptie.

Dr. Stanley Prusiner, die in 1997 de Nobelprijs voor medicijnen kreeg voor zijn onderzoek naar prionen (die waarschijnlijk bse en aanverwante ziekten zoals de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob bij mensen veroorzaken) zegt de Amerikaanse minister van Landbouw, Ann Veneman, zes weken geleden nog te hebben gewaarschuwd voor bse. „Ik heb gezegd dat wij er niet achterkomen omdat er veel te weinig wordt getest”, aldus Prusiner tegenover The New York Times. Volgens hem was het duidelijk dat na een bse-geval eerder dit jaar in Canada de ziekte zich na korte of langere tijd ook in de VS zou manifesteren.

Volgens minister Veneman hebben de autoriteiten de situatie inmiddels volledig in de hand. Een bewering die nauwelijks te rijmen is met het feit dat nog niet bekend is waar de besmette koe vandaan komt.

De handelsmarkten reageerden snel op het nieuws uit de VS. Ongeveer dertig landen sloten hun grenzen voor het Amerikaanse rundvlees, waaronder Rusland, Brazilië, Zuid-Afrika, Australië, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, Thailand, Maleisië, Venezuela en Hongkong. Een hoge Amerikaanse functionaris vertrekt vandaag met een team naar Japan en mogelijk ook naar andere Aziatische landen om de paniek te bezweren.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer