Dalend grondwaterpeil wereldwijd probleem
Het grondwaterpeil daalt wereldwijd, onder meer in belangrijke landbouwgebieden in Australië, China en de Verenigde Staten. Dat blijkt uit onderzoek van de universiteit van Californië op basis van satellietmetingen van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA en haar Europese equivalent ESA.

NASA en ESA maken gezamenlijk gebruik van twee satellieten die het grondwaterpeil meten. Tom en Jerry, zoals de twee satellieten genoemd worden, maken al sinds 2002 een maandelijkse foto.
Het succes van de mensheid hing altijd nauw samen met de toegang tot zoet water, met name voor de landbouw. Maar uit de studie van het Center for Hydrologic Modeling in Irvine blijkt dat het niet goed gaat met de waterreserves.
De resultaten zijn voor bepaalde gebieden behoorlijk zorgwekkend. In sommige regio’s, zoals in Patagonië, speelt het klimaat een rol bij de daling van het grondwaterpeil, maar meestal is de landbouw de hoofdschuldige. Het blijkt dat met name China het grondwatergebruik onderschat.
De klimaatverandering maakt het probleem nog erger, omdat droogtes toenemen en de neerslagpatronen extremer worden. Daardoor worden natte gebieden natter en droge gebieden droger.