BuitenlandMilitaire aanval

Pakistan voert luchtaanvallen uit op India

Pakistan voert een militaire aanval uit op India. Volgens het Pakistaanse leger gaat het om een vergeldingsactie, nadat India eerder in de nacht luchtaanvallen had uitgevoerd op militaire bases in Pakistan.

Redactie online
10 May 2025 02:23Gewijzigd op 10 May 2025 08:21Leestijd 3 minuten
Pakistaanse veiligheidsfunctionarissen beveiligen de Noor Khan-luchtmachtbasis na Indiase raketaanvallen in Rawalpindi, Pakistan. beeld EPA, Sohail Shahzad
Pakistaanse veiligheidsfunctionarissen beveiligen de Noor Khan-luchtmachtbasis na Indiase raketaanvallen in Rawalpindi, Pakistan. beeld EPA, Sohail Shahzad

In nog niet geverifieerde berichten laat het Pakistaanse leger weten een militair vliegveld in Pathankot, een luchtmachtbasis in Udhampur en een militair depot in Beas te hebben geraakt. Het Indiase ministerie van Defensie heeft nog niet gereageerd op die beweringen. Lokale Indiase media melden dat de raketten zijn onderschept.

Pakistan noemt de aanval ‘Operatie Bunyanun Marsoos’, een term uit de Koran die een sterk fundament beschrijft. Getuigen van persbureau Reuters melden meerdere explosies te hebben gehoord in de Indiase steden Amritsar en Jammu, maar het is niet duidelijk of die verband houden met de aanval.

Het Indiase leger gaf na de aanval van Pakistan aan dat het nieuwe luchtaanvallen uitvoert op het buurland.

Spoedvergadering

De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft een spoedvergadering belegd van de nationale veiligheidsraad. De raad komt samen in verband met de nieuwste escalatie in het conflict met India, bevestigt minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar. De autoriteit is het hoogste orgaan van regeringsfunctionarissen dat veiligheidsbeslissingen neemt, waaronder die met betrekking tot het nucleaire arsenaal van het land. Dar liet niet weten wanneer de raad precies bijeenkomt.

Oproep G7

De G7 heeft kernmachten India en Pakistan opgeroepen zich in te houden en hun conflict met onmiddellijke ingang te de-escaleren. De oproep van de overleggroep van economische grootmachten kwam te midden van nieuwe aanvallen van beide landen in de nacht van vrijdag op zaterdag.

China

Ook China heeft buurlanden India en Pakistan opgeroepen om verdere escalatie van hun conflict te vermijden. De spanningen tussen de twee kernmachten, die luchtaanvallen op elkaar hebben uitgevoerd, blijven oplopen. „We doen een dringende oproep aan zowel India als Pakistan om vrede en stabiliteit prioriteit te geven, kalm en terughoudend te blijven en terug te keren naar het pad van politieke oplossing via vreedzame middelen en acties te vermijden die de spanningen verder doen oplopen”, verklaart een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.

China laat ook weten de situatie nauwlettend in de gaten te houden en bereid te zijn te helpen bij het oplossen van het conflict.

Vliegvelden gesloten

Ruim dertig vliegvelden in het noorden en westen van India zijn tot 15 mei gesloten voor burgervluchten. Dat meldt de luchthavenautoriteit van het land te midden van luchtaanvallen door zowel het eigen leger als buurland Pakistan. Ook zijn 25 vliegroutes opgeschort. Eerder sloot Pakistan zijn luchtruim voor al het vliegverkeer, vooralsnog tot zaterdag 12.00 uur ’s middags lokale tijd.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer