Opinie

Column (Jan van Klinken): Antikwakkers

De Rotterdamse hoogleraar en chirurg Casper van Eijck heeft een specialisatie waarop weinig medici jaloers zijn. Hij legt zich toe op alvleesklierkanker. Anders dan bijvoorbeeld borstkanker is alvleesklierkanker moeilijk te behandelen. Het aantal genezingen is uiterst beperkt.

Jan van Klinken
29 June 2018 10:48Gewijzigd op 16 November 2020 13:38Leestijd 3 minuten
„Zo komt de wetenschap vooruit: door dingen te onderzoeken.” beeld iStock
„Zo komt de wetenschap vooruit: door dingen te onderzoeken.” beeld iStock

Maar niet zo lang geleden verscheen er licht aan Van Eijcks horizon. Hij kwam in contact met een veearts uit Drenthe en een kennis van deze man, die beiden hadden geleden aan alvleesklierkanker. Ze waren van deze nare ziekte afgekomen door zich te besmetten met het vogelgriepvirus. Voor een veearts is dat niet zo ingewikkeld. Hij was op het idee gekomen toen hij op internet las dat Aziatische kankerpatiënten hun ziekte hadden bedwongen door zich in het ziekenhuis te laten besmetten met een virus.

Van Eijcks interesse was gewekt. Hij stelde een onderzoeksteam samen van experts uit het hele land die zich momenteel over de kwestie buigen. Best spannend, ook al omdat de methode van besmetting met een virus wellicht is uit te breiden naar andere kankersoorten. Hebben we daarover protesten vernomen van de Vereniging tegen de Kwakzalverij? Vanzelf niet. Zo komt de wetenschap vooruit: door dingen te onderzoeken.

Wie wel de volle laag van genoemde vereniging kreeg, is uw stukjesschrijver. Een tijdje geleden schreef ik in deze krant over het kruidenmiddel Prostasol, waarmee een viertal mensen die ik sprak opmerkelijke resultaten boekten in hun strijd tegen prostaatkanker. Daar was een bijna wiskundig bewijs voor. Stopten ze met het middel, dan schoot hun PSA-waarde omhoog. Begonnen ze weer met het middel, dan daalde die, soms zelfs tot nul.

Dat was voor Broer Scholtens van de Vereniging tegen de Kwakzalverij reden om de hoofdredactie te waarschuwen dat ze met mij een heel gevaarlijke mol in huis hadden gehaald. Ik zou een verkapte propagandist zijn van de patiëntenorganisatie MMV. Scholtens was er kennelijk niet van op de hoogte dat ik bijna dertig jaar journalist voor het RD ben geweest en toen echt wel het ware van het bedrog op medisch gebied heb leren onderscheiden.

Scholtens, die journalist was bij de Volkskrant, moet nog iets niet helemaal hebben begrepen. Ik eindigde de publicatie met de oproep om onderzoek te doen naar de werkzaamheid van Prostasol. Net zoiets als Van Eijck heeft gedaan. Ik zou werkelijk niet weten waarom ik dan plotseling ingedeeld moet worden bij de kwakzalvers.

Ik was er niet over begonnen als een uitgebreide versie van Scholtens’ brief aan de hoofdredactie niet in de publiciteit was beland. Dat mijn naam in de azijnbode van de ‘antikwakkers’ wordt beklad, zal me een zorg zijn. Maar daar moet het wel bij blijven.

Vond je dit artikel nuttig?

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer