Toekomst kerken in gemeente Westerveld onzeker
De toekomst van tien van de dertien nog in gebruik zijnde kerkgebouwen in de gemeente Westerveld is onzeker.
Dat staat in de Kerkenvisie van de Drentse gemeente die begin februari is aangenomen door de gemeenteraad.
Westerveld is een gemeente in het zuidwesten van Drenthe, die na een gemeentelijke herindeling in 1988 is ontstaan uit de gemeenten Havelte, Diever, Dwingeloo en Vledder. De Kerkenvisie is opgesteld in samenwerking tussen de gemeente Westerveld en de kerkelijke gemeenten.
Het beeld is onthutsend. „Het is zaak om tijdig op zoek te gaan naar aanvullende financieringsstromen, om te voorkomen dat tussen nu en 10 jaar 9 kerken simpelweg te koop komen te staan”, aldus het document. Zeven van de elf dorpen in de gemeente dreigen de enige kerk met religieuze functie in het dorp te verliezen.
Naar verwachting zullen van de dertien in gebruik zijnde kerken er over tien jaar nog vier in religieus gebruik zijn. Verwacht wordt dat twee kerken binnen tien jaar een herbestemming zullen vinden. Voor zeven kerken, ruim de helft, is de toekomst zeer onzeker.
Tien van de dertien in gebruik zijnde kerken geven aan dat hun gemeenschap die op zondag de dienst bijwoont, een relatief hoge gemiddelde leeftijd kent, sterk is gekrompen en verder krimpt en dat er nauwelijks of geen jonge aanwas is. Sommige kerken werken al samen en houden de dienst voor beide gemeenschappen om de week in de ene kerk en om de week in de andere. Vijf gemeenten zijn onzeker of hun kerk over vijf jaar nog in religieus gebruik is. Alle kerken met een monumentale status, met uitzondering van het Koloniekerkje in Wilhelminaoord, geven aan onzeker te zijn over de toekomst.
In de Kerkenvisie Westerveld wordt ervoor gepleit dat kerkeigenaren en de gemeente hun krachten bundelen om samen naar oplossingen te zoeken om het cultureel erfgoed te behouden.
De monumentale kerken zijn de Pancratiuskerk te Diever, St. Nicolaaskerk te Dwingeloo, Clemenskerk te Havelte, Eben-Haëzerkapel te Dwingeloo, gereformeerde kerk te Nijensleek, Nederlandse hervormde kerk te Uffelte, Johannes de Doperkerk te Vledder, protestantse kerk te Wapserveen, Koloniekerkje te Wilhelminaoord, St. Andreaskerk te Zorgvlied en kapel Obadja te Zorgvlied.