Muziek

Koningin Máxima: Alle kinderen muziek leren maken

De komende vijf jaar moeten alle kinderen in de basisschoolleeftijd de kans krijgen muziek te leren maken. Daarvoor hield koningin Máxima vrijdag een pleidooi tijdens het congres van de PO-Raad (Primair Onderwijs) in Arnhem.

Muziekredactie
12 June 2015 20:06Gewijzigd op 15 November 2020 19:38Leestijd 3 minuten
Koningin Maxima sprak vrijdag op het congres Kennis voor Morgen dat was georganiseerd door de PO-raad (Primair Onderwijs) in Arnhem. De koningin ontmoet de leerlingen en leraren van het orkest KIEMM.  beeld ANP
Koningin Maxima sprak vrijdag op het congres Kennis voor Morgen dat was georganiseerd door de PO-raad (Primair Onderwijs) in Arnhem. De koningin ontmoet de leerlingen en leraren van het orkest KIEMM. beeld ANP

Samen muziek maken is leuk, maar het heeft een nog grotere waarde, zo zei de koningin. „Muziekonderwijs leert kinderen méér dan alleen ritmes en noten. Het stimuleert de kracht van hun verbeelding en het vermogen zich in anderen te verplaatsen. Kinderen leren luisteren en oor en oog te hebben voor anderen. Teamplay. Muziekonderwijs draagt bij aan hun emotionele intelligentie. Het doet een beroep op hun doorzettingsvermogen, hun sociale vaardigheden, hun motoriek en hun talentontwikkeling.”

De komende vijf jaar zouden alle kinderen in de basisschoolleeftijd de kans moeten krijgen muziek te leren maken, stelde de koningin. „Die droom deel ik met heel veel mensen in het onderwijs, met ouders, met muziekverenigingen en orkesten en vooral ook met heel veel kinderen. De minister van onderwijs is ook enthousiast.”

De koningin wil een brede aanpak, want zij besefte zich goed dat sommige leraren denken: „O, o, hoe moet dat nou?” Niet iedere juf of meester is een muzikaal talent (...). Dat snappen we heel goed!”

Pabo’s, muziekverenigingen, muziekscholen, muziekpedagogen en het bedrijfsleven moeten de krachten bundelen, vindt de koningin. „We gaan het breed aanpakken. Dit is niet alleen een zaak van de scholen, maar van iedereen die muziek een warm hart toedraagt. Iedereen is nodig!

De PABO’s en conservatoria zijn nodig. Want zonder goede muzikale scholing aan juffen en meesters kunnen we niet verwachten dat die allemaal veel verder komen dan de Vlooienmars.

Muziekverenigingen en muziekscholen in steden en dorpen zijn ook nodig. Want muziekonderwijs hoeft echt niet altijd in de klas te worden gegeven. In meer dan vijftig steden en regio’s werken scholen en muziekverenigingen al nauw samen. Dat bewijst hoeveel er mogelijk is.”

Ook muziekpedagogen worden uitgenodigd mee te helpen, zei de koningin. „Vooral met de ontwikkeling van eenvoudige en aansprekende lesmethoden waar iedereen goed mee kan werken. Methoden met een doorlopende lijn voor kinderen van vier tot twaalf jaar.”

Verder zijn private partijen nodig om de plannen te ondersteunen en ook gemeenten.

De koningin kent „fantastische voorbeelden” van geslaagde samenwerkingen „In Zuidoost Limburg bijvoorbeeld werken scholen, muziekverenigingen en gemeenten al sinds 2008 heel nauw samen om muziek een plek te geven in het basisonderwijs. Samen zeiden ze: „wij vinden dat ieder kind recht heeft op muziekonderwijs.” Steeds meer scholen sloten zich aan, samen met ongeveer 35 harmonieën, fanfares en orkesten uit de regio. Een bijzonder netwerk groeide, onder de naam ”Klinkend Perspectief”. Ik ben in Landgraaf geweest, bij de muziekschool die aan de basis stond van dit initiatief, en was echt onder de indruk. Dus soms is het een muziekschool, soms een school maar soms is het de muziekvereniging die het initiatief neemt.”

Een andere voorbeeld voor de koningin is ook KIEMM - Kinderen in Eerbeek Maken Muziek. „KIEMM heeft meegedaan aan de eerste lichting van Kinderen Maken Muziek waarbij vijf scholen en de muziekvereniging in Eerbeek samen werken. Het plaatselijke bedrijfsleven en de Rotary ondersteunen het orkest. Deze voorbeelden laten zien dat er méér mogelijk is als we de krachten bundelen. Alleen dan kunnen dromen realiteit worden.”

Het helpt kinderen bij hun ontwikkeling „tot zelfstandige, sociaal vaardige mensen die hun talenten zo goed mogelijk gebruiken. En daar past muziek heel goed bij. Meer muziek in de klas! Samen kunnen we muziek de plek in het onderwijs geven die zij verdient”, zo zei koningin Máxima.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer