Voorganger in Kazachstan weer vervolgd
De overheid van de stad Aktobe in Kazachstan is een strafproces begonnen tegen voorganger Vasili Kliver. Hem hangen opnieuw zware straffen boven het hoofd, zo meldt de stichting Friedensstimme.
Kliver is voorganger van de niet-geregistreerde baptistengemeente van Aktobe. Eerder dit jaar, op 12 maart, verbood de rechter hem nog langer samenkomsten te leiden en activiteiten binnen de gemeente uit te voeren. Volgens de rechter dienen de gemeente en haar voorganger zich bij de overheid te laten registreren. Kliver kreeg ook een geldboete, ter hoogte van vijf maandsalarissen, opgelegd.
Ondanks bedreigingen vanuit de overheid heeft hij zijn leidende activiteiten binnen de gemeente weten voort te zetten. Voor de rechter was dit reden om op 10 september een nieuw strafproces tegen hem te starten.
Registratie van religieuze gemeenschappen is volgens de wet van Kazachstan een recht en geen plicht. Registratie leidt tot veel beperkingen, vooral op het gebied van evangelisatie. Vasili Kliver is voorganger van een van de vele gemeenten die zich daarom uit principiële overwegingen weigeren te laten registreren.
De afgelopen weken zijn in verschillende voormalige Sovjetstaten christenen lastiggevallen en bedreigd door politie en overheid. Op 16 september besloot de rechtbank van Krynki, in Oekraïne, dat de christenen in deze plaats niet langer mogen samenkomen, zolang ze zich niet laten registreren. Op last van de rechtbank moest de gemeente haar gebedshuis sluiten. Volgens Friedensstimme lijden de christenen in Krynki al langer onder bedreigingen van de overheid, die de lokale bevolking met leugens tegen hen ophitst.
Op 13 september werd in Krasnoje, in Moldavië, Oleg Sjabik gearresteerd. Deze evangeliseerde op dat moment met een straatbibliotheek onder voorbijgangers. Op het politiebureau werd hij beschuldigd van het verspreiden van verboden lectuur. Alle boeken uit de straatbibliotheek zijn in beslag genomen.
Ook in Oezbekistan is recent christelijke lectuur in beslag genomen. Op 6 september werd Nikolaj Savin bij een grenspost gearresteerd. Savin vervoerde in zijn auto een aantal liederenbundels en 1300 christelijke traktaten. Behalve de lectuur nam de politie ook zijn auto en paspoort in beslag.