Buitenland

Bush zet nog geen streep onder oorlog

De Amerikaanse president Bush heeft donderdag gezegd dat de militaire strijd in Irak gestreden is en dat men nu aan een democratische toekomst voor dat land moet gaan werken. Hij sprak van „een overwinning in de strijd tegen het terrorisme die op 11 september 2001 begon en die nog doorgaat.”

Van onze correspondent
2 May 2003 11:17Gewijzigd op 14 November 2020 00:17Leestijd 2 minuten

Formeel verklaarde de president de oorlog in Irak niet voor beëindigd. Dat zou de Verenigde Staten volgens de Conventie van Genève namelijk tot overwinnaar en bezettende macht bestempelen - een bezettende macht die alle krijgsgevangenen zou moeten vrijlaten en alle vijandelijke acties tegen vertegenwoordigers van het overwonnen regime zou moeten staken. De Amerikanen zoeken echter nog tal van medewerkers van Saddam Hussein en willen bovendien een aantal krijgsgevangenen nog ondervragen.

Bush benadrukte wel dat de VS hun doel in Irak bereikt hadden, namelijk het beëindigen van het regime van Saddam Hussein. „Met Saddam Hussein is een bondgenoot van het al-Qaida-terreurnetwerk verdwenen en daarmee is dit ook een nederlaag voor al-Qaida”, aldus Bush. Hij legde hier opnieuw een verband tussen Bagdad en al-Qaida, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de septemberaanslagen, hoewel de inlichtingendienst CIA dit verband nooit heeft aangetoond.

Bush hield zijn overwinningstoespraak aan boord van het vliegdekschip Abraham Lincoln, dat een centrale rol speelde in het militaire offensief tegen Irak. Het schip was nog maar 150 kilometer verwijderd van de thuishaven San Diego (Californië). De president vloog in een S-3B Viking-verkenningsvliegtuig naar de Abraham Lincoln en landde als eerste Amerikaanse president in volle zee op een vliegdekschip. Een ervaring waarvan hij duidelijk genoot en die zeer werd gewaardeerd door de militairen aan boord van de Abraham Lincoln.

„Je kunt je afvragen of Bush naar de Abraham Lincoln vloog om daar het einde van de oorlog in Irak aan te kondigen of als spectaculair openingssalvo van de verkiezingsstrijd voor volgend jaar”, aldus Norman Ornstein van het onderzoeksinstituut American Enterprise in Washington. De president bracht de nacht door op het vliegdekschip, als „opperbevelhebber” naar huis varend met de manschappen die dienst hadden gedaan in Irak. Een beeld dat Bush’ Republikeinse partijgenoten „zeer symbolisch” noemden. De Democraten deden Bush’ optreden echter af als „politiek theater.”

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer