Koenders geeft 4 miljoen extra voor Gaza
GAZA–STAD (ANP) – Minister Koenders (Ontwikkelingssamenwerking) heeft 4 miljoen euro extra uitgetrokken aan hulp voor het onderwijs dat VN–organisatie UNWRA verzorgt in de Gazastrook. Hij zei dit aan het eind van zijn bezoek maandag aan de grensovergang Erez.

Koenders gaat ook het Nederlandse landbouwproject helpen, bij het repareren van verwoeste irrigatiesystemen en andere dingen die tijdens de oorlog in januari zijn vernietigd. Volgens Koenders heeft het Israëlische leger daar een deel van het land „kapot gebulldozerd".De minister riep de Israëlische overheid nogmaals op de grenzen van Gaza open te stellen voor humanitaire hulpverlening en het doorlaten van cement voor de wederopbouw van woningen. Tijdens zijn werkbezoek sprak hij met mensen die in tenten wonen omdat hun huizen kapot zijn geschoten tijdens de oorlog in januari.
Minister Koenders (Ontwikkelingssamenwerking) wil niet zeggen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden. PvdA–partijgenoot en Kamerlid Van Dam deed dat eerder wel. Koenders is erg onder de indruk van de destructie die hij gezien heeft. Maar hij wacht op een „objectief oordeel” van de VN–commissie voor de mensenrechten.
De commissie doet onderzoek naar de oorlog in de Gazastrook rond de jaarwisseling. Er ligt ook een ander rapport van de VN dat nog niet openbaar is gemaakt, zei hij maandag na afloop van zijn werkbezoek aan Gaza.
De eventuele schending van het internationaal recht door Israël is een van de politieke scheidslijnen van coalitiepartijen CDA en PvdA. Het CDA en CDA–minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) wijzen het oordeel dat Israel het internationaal recht zou hebben geschonden van de hand. Maar volgens de PvdA gaat Israël over de schreef. Koenders is eerder al eens teruggefloten door het kabinet omdat hij Israëlisch optreden veroordeelde.
Israël viel vanaf eind december gedurende 22 dagen de Gazastrook aan om een einde te maken aan raketbeschietingen door Palestijnen vanuit het gebied. De projectielen werden afgevuurd op Israëlische steden en dorpen in de buurt van de Gazastrook. In de Gazastrook is de Islamitische Verzetsbeweging Hamas aan de macht, die Israël niet als staat erkent.
Koenders bezocht een van de openbare hoorzittingen die de commissie–Goldstone dezer dagen in Gaza houdt. De Israëlische autoriteiten hebben geweigerd die commissie toegang te verlenen tot het zuiden van het land. De commissie is volgens hen pro–Palestijns. Koenders heeft de Israëli’s dit weekend tevergeefs opgeroepen wel mee te werken. Maar de Israëli’s zullen nu in Genève gehoord worden, zei de minister.