Buitenland

President Sudan op buitenlandse reis

De Sudanese president Omar Hassan al–Bashir is maandag in Asmara, de hoofdstad van Eritrea, aangekomen. Het is de eerste buitenlandse reis van al–Bashir sinds het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag 4 maart een aanhoudingsbevel tegen hem uitvaardigde.

ANP/EFE
23 March 2009 13:12Gewijzigd op 14 November 2020 07:33Leestijd 2 minuten
De Sudanese president Omar Hassan al–Bashir. Foto EPA
De Sudanese president Omar Hassan al–Bashir. Foto EPA

De nieuwzender al–Jazeera zond beelden van de aankomst van al–Bashir uit. De Eritrese dictator Issaias Afeworki nodigde zijn ’buurman’ op 11 maart uit voor een eendaags bezoek uit solidariteit met zijn Sudanese ambtgenoot. Die wordt door de aanklagers van het ICC beschuldigd van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden in de West–Sudanese regio Darfur.Eritrea neemt niet deel aan het internationale hof dat op 1 juli 2002 aan het werk ging. Het ziet geen enkele verplichting gehoor te geven aan het arrestatiebevel. Vijf van de negen buurlanden van Sudan zijn wel bij het ICC aangesloten.

Zondag riepen Sudanese schriftgeleerden de president op niet te reizen. Ze vrezen dat al–Bashir tijdens een trip naar Qatar eind maart zal worden opgepakt. Dat land heeft het oprichtingsverdrag van het ICC ook niet ondertekend, maar volgens de geleerden kan de president mogelijk in het luchtruim worden onderschept, zodra hij Sudan verlaat.

De geleerden vinden dat al–Bashir niet moet reizen als een ander dat in zijn plaats kan doen. „Het is geen geheim dat de vijand rond u, uw land en uw religie op de loer liggen", aldus de geleerden.

In Darfur woedt al jaren een strijd, die in 2003 escaleerde. Volgens de Verenigde Naties kwamen sindsdien mogelijk 300.000 mensen om het leven. Naar schatting 2,5 miljoen mensen moesten vluchten.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer