Buitenland

Abbas dreigt verkiezingen uit te stellen

RAMALLAH - De Palestijnse leider Mahmud Abbas gaat de parlementsverkiezingen op 25 januari uitstellen als de Palestijnen in Jeruzalem er niet aan kunnen deelnemen. Dat heeft hij maandag vanuit de Qatarese hoofdstad Doha laten weten. Hooggeplaatste Fatahfunctionarissen drongen er maandag bij Abbas op aan de verkiezingen uit te stellen. Door de chaos in de Gazastrook en het onvermogen van Abbas om daar een einde aan te maken, wordt namelijk gevreesd voor een grote nederlaag van Fatah bij de verkiezingen.

Buitenlandredactie
3 January 2006 08:35Gewijzigd op 14 November 2020 03:20Leestijd 3 minuten

Een groep van ongeveer 200 Palestijnse politieagenten bezette maandag kort verschillende regeringsgebouwen in Gaza uit protest tegen de aanhoudende onrust. De Palestijnse politie eist meer bevoegdheden. Sinds Israël zich in september uit het gebied terugtrok, zijn ontvoeringen en gewelddadigheden in Gaza aan de orde van de dag. Een vuurgevecht tussen twee ruziënde families kostte vorige week een politieagent het leven.De radicaalislamitische Hamas gaat Fatah naar verwachting bij de verkiezingen een zware slag toebrengen. Hamas belooft rust, orde en een einde aan de wijdverbreide corruptie in de Palestijnse gebieden, zaken waarvoor Abbas in ieder geval geen oplossing heeft kunnen vinden. Om te voorkomen dat Hamas een groot deel van de parlementszetels in de wacht sleept, moeten de verkiezingen uitgesteld worden, zeggen sommige Fatahleden. Anderen denken echter dat langer wachten alleen maar een groter verlies voor Fatah zal betekenen omdat de wanorde in de Gazastrook zal toenemen.

Israël heeft nog geen besluit genomen over de deelname van de 200.000 Palestijnse inwoners van Jeruzalem aan de verkiezingen. Israël zegt dat de voorlopige vredesakkoorden die gesloten zijn onvoldoende grondslag bieden voor dergelijke politieke activiteiten in Jeruzalem. Daarnaast wil Israël niet dat Hamas zich door middel van de verkiezingen een wettelijke basis kan verschaffen en willen de Israëliërs niet de schuld in de schoenen geschoven krijgen als de verkiezingsuitslagen ongunstig uitpakken voor een van de deelnemende partijen.

Wat tevens een rol speelt in de roep om uitstel van de verkiezingen is de machtsstrijd binnen Fatah. Jongere leden hebben onlangs ten koste van sommige leden van de oude garde hoge plaatsen op de kieslijst afgedwongen. Juist de oude garde roept nu het hardst dat de verkiezingen uitgesteld moeten worden.

Vandaag is de officiële campagneperiode begonnen. Tientallen verkiezingswaarnemers van de Europese Unie zijn maandag de Palestijnse gebieden binnengetrokken om hun werk voor te bereiden. Zij gaan er nog steeds van uit dat de verkiezingen op 25 januari worden gehouden, maar houden de situatie met betrekking tot hun eigen veiligheid nauwlettend in de gaten. De 36 waarnemers zeggen alleen „acceptabele risico’s” te zullen nemen.

De Palestijnse Autoriteit heeft over 2005 een begrotingstekort van honderden miljoenen euro’s en is naarstig op zoek naar Arabische geldschieters. Dat heeft de voormalige Palestijnse minister van Financiën Salam Fayyad maandag gezegd.

Omdat westerse landen de geldkraan dichtgedraaid hebben uit onvrede over uitblijvende economische hervormingen en Arabische donorlanden slechts een derde van de toegezegde bedragen geschonken hebben, is de Palestijnse nood erg hoog. Fayyad spreekt van een „verstikkende financiële crisis.” In totaal is inmiddels slechts een derde deel van het begrotingstekort van 847 miljoen euro door internationale geldschieters weggewerkt.

Met uitzondering van Saudi-Arabië hebben Arabische geldschieters het goeddeels laten afweten.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer