Kerk & religie

„Situatie van christenen in Oost-Afrika is slecht”

PRETORIA - De situatie van de meeste christenen in Oost-Afrika is slecht. Velen, onder wie verschillende predikanten, leven in gevangenschap. Dit blijkt tijdens de vergadering van de ICRC in het Zuid-Afrikaanse Pretoria.

Van een medewerker
18 October 2005 09:50Gewijzigd op 14 November 2020 03:04Leestijd 3 minuten

De zesde plenaire vergadering van de International Conference of Reformed Churches (ICRC) ging verleden week van start. Disndag is de laatste dag. Thema is ”Het koningschap van Christus over de kerk en haar leden”. De ICRC is een internationaal verband van 22 kerken die de gereformeerde theologie onderschrijven. De afgevaardigden komen uit een groot aantal landen.Ds. Solomon Melaku sprak de vergadering toe namens de Evangelische Gereformeerde Kerk van Ethiopië. De predikant verhaalde hoe hij afkomstig was uit de orthodoxe Ethiopische Kerk. Samen met enkele studenten las hij de gereformeerde dogmatiek van de Amerikaan Louis Berkhof en werd hij overtuigd van de betrouwbaarheid van de gereformeerde leer.

Met steun van de Orthodoxe Presbyteriaanse Kerk van Amerika leidde dit tot het oprichten van de Gereformeerde Kerk van Ethiopië. De leden van deze kerk komen voornamelijk uit de orthodoxe kerk van Ethiopië en uit moslimkringen. Het kerkverband telt 1000 leden, die verspreid zijn over zeven gemeenten. Zij hebben overheidserkenning ontvangen.

De algemene situatie in Oost-Afrika is slecht voor de christenen, zei ds. Melaku. „Velen verkeren in gevangenschap. Ook zijn verschillende predikanten in hechtenis genomen. Daarbij worden scheepscontainers gebruikt als gevangenissen. Vaak gebeurt het dat predikanten in Oost-Afrika proberen wat geld te sparen om zodoende nog voor hun gezinnen te kunnen zorgen wanneer zij zelf de gevangenis ingaan. Het gebeurt nu echter geregeld dat deze kleine banktegoeden door de regering worden bevroren, zodat hun vrouwen en kinderen zonder levensonderhoud achterblijven.” Ds. Melaku wees de vergadering op 1 Korinthe 12:26, waar staat dat wanneer één lid lijdt alle leden meelijden.

Afgevaardigden van de Gereformeerde Kerk van Oost-Timor, (een kerk die voortgekomen is uit zendingswerk van het Nederlandsch Zendingsgenootschap en van zendingswerk van de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt) gaven een korte introductie. Dit kerkverband nam in 1991 officieel de drie Formulieren van Enigheid aan. Het heeft gemeenten op de eilanden Timor, Rote en Sabu.

De ICRC verleende goedkeuring aan het verzoek van de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika (Dopperkerk) om toegelaten te worden als lid van de ICRC. De Synode Soutpansberg (de Vendakerken) vroeg ook lidmaatschap aan, maar omdat deze kerken nog niet de vereiste sponsors hadden, werd hun gevraagd om zich op de volgende vergadering van de ICRC nogmaals aan te melden.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl
Vond je dit artikel nuttig?

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer