Poetin: Ontmoeting met Joesjtsjenko constructief
De Russische president Vladimir Poetin heeft zaterdag zijn bezoek aan Oekraïne afgesloten. Hij zei dat zijn onderhoud met de nieuwe Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko in een atmosfeer van zeer goede wil heeft plaatsgevonden en zeer constructief was. „Gemeenschappelijke belangen vragen om stevige samenwerking”, aldus Poetin.
Joesjtsjenko verklaarde na afloop van het onderhoud, dat onder vier ogen plaatsvond, dat zijn belangrijkste doel was dat Poetin en Rusland zouden begrijpen „dat de nieuwe Oekraïense regering een verantwoordelijke regering is, die altijd eerlijk zal zijn.” „Rusland is ons eeuwige buurland, dat Oekraïne graag als vriend en strategische partner wil beschouwen”, aldus Joesjtsjenko.
Het was de tweede keer dat Poetin en Joesjtsjenko elkaar ontmoetten, sinds de Oekraïense president in januari door de Oranjerevolutie aan de macht kwam. Meteen na zijn verkiezing vertrok hij naar Moskou voor een onderhoud met Poetin, om zijn belofte gestand te doen dat hij goede betrekkingen met Rusland zou handhaven, ondanks het streven van Oekraïne om zich meer op het Westen te oriënteren.
De Russische president heeft voorzover bekend niet voldaan aan het verlangen van de Oekraïense jeugdbeweging Pora, die een belangrijke rol speelde tijdens de Oranjerevolutie. Pora had geëist dat Poetin tijdens zijn bezoek zijn verontschuldigingen zou aanbieden voor de openlijke stellingname voor Joesjtsjenko’s tegenstrever, de toen zittende president Viktor Janoekovitsj.
Poetin lijkt te zwichten voor het verlangen van de regering in Kiev om met West-Europese partners een internationaal consortium te vormen voor de aanleg van een gasleiding voor de export van Russisch aardgas naar Europa. Voorheen had Rusland erop gestaan dat dit project alleen in samenwerking met Oekraïne zou worden uitgevoerd. Poetin zei zaterdag echter dat een multinationale joint venture „transparanter en beschaafder” zou zijn, en hij noemde Duitsland als een van de mogelijke partners.
De Russische gasexport is ook nog in een ander opzicht een potentiële twistappel tussen beide regeringen. De regering van Joesjtsjenko overweegt om de tarieven voor het transport van Russisch aardgas over Oekraïens grondgebied te verhogen.
Een ander heet hangijzer is de positie van de Russische Zwarte-Zeevloot, die op grond van een bilateraal akkoord is gestationeerd in de Oekraïense marinehaven Sebastopol. Dit verdrag loopt af in 2017. Joesjtsjenko heeft evenwel verklaard dat opheffing van de Russische marinebasis niet aan de orde is.
Joesjtsjenko heeft in het midden gelaten of Kiev zich zal terugtrekken uit de Verenigde Economische Ruimte, een door Moskou gelanceerd plan voor economische samenwerking tussen Rusland, Oekraïne, Wit-Rusland, en Kazachstan.
Beide presidenten hebben ook afgesproken om de grenzen tussen Rusland en Oekraïne precies vast te leggen. Na afloop van het officiële onderhoud nodigde Joesjtsjenko de Russische president uit voor een informeel bezoek aan zijn appartement om humanitaire aangelegenheden te bespreken.