Amerikanen vastbesloten om te stemmen
„Ik stem op president Bush omdat die een duidelijk beleid heeft in de strijd tegen het terrorisme, onze grootste bedreiging”, aldus gepensioneerd leraar Steve Vandam in New York. „Ik stem op senator Kerry, omdat Bush in Irak een chaos heeft gecreëerd en omdat zijn economische beleid niet deugt”, aldus Michael Cursting, die dinsdag samen met Vandam in de lange rij kiezers voor stembureau 28 in New York wachtte op zijn beurt om te stemmen.

Het was voor de 26-jarige Cursting de eerste keer dat hij stemde: „Ik had al eerder kunnen stemmen, maar ik ben niet erg geïnteresseerd in politiek. Maar dit keer vond ik het werkelijk belangrijk om mijn stem uit te brengen.” De 74-jarige Vandam geeft toe dat hij in het verleden wel eens een stemronde heeft overgeslagen, maar dat was er ditmaal niet bij. „Drie jaar geleden werden wij hier aangevallen door terroristen. President Bush reageerde gedecideerd en vastberaden en ik vind dat hij daarvoor een tweede ambtstermijn verdient”, aldus Vandam.
De twee New Yorkers verwoordden de stemming van miljoenen Amerikanen die dinsdag in ongekende aantallen naar de stembus trokken. „Het is nog te vroeg voor definitieve cijfers, maar wij schatten dat zeker 118 miljoen tot 121 miljoen mensen hun stem uitgebracht hebben. Dat is 58 tot 60 procent van alle stemgerechtigden, tegenover 51 procent in 2000. Dat is werkelijk een enorm verschil”, aldus Curtis Gans, directeur van het Committee for the Study of the American Electorate, een onpartijdige organisatie die het stemgedrag van de Amerikaanse burgers registreert en bestudeert.
In New York genoten de wachtenden voor de stembureaus van een herfstzonnetje. In Florida was het heerlijk weer. In Dayton (Ohio) moesten kiezers een druilerige regen trotseren, maar dat deerde blijkbaar weinigen. „Kijk eens naar die rij wachtenden. Dat heb ik nog nooit meegemaakt”, aldus de 48-jarige Alice Goodman, die voor stembureau 63 op haar beurt wachtte. Als Democrate voor het leven was de keuze voor haar niet moeilijk. „Ik stem op Kerry, omdat de economie en de werkgelegenheid momenteel onze grootste zorg zijn. Misschien niet voor iedereen in Amerika, maar wel voor ons hier in Ohio”, aldus Goodman.
Zoals te verwachten waren er hier en daar problemen, maar niet op grote schaal zoals sommigen vreesden. Zowel in Florida als in New York vielen sommige elektronische stemmachines tijdelijk uit, maar deze technische problemen waren betrekkelijk snel verholpen. In Michigan diende de NAACP (National Association for the Advancement of Coloured People) een aanklacht in tegen de Republikeinse Partij, omdat een aantal Republikeinen in Detroit geprobeerd zou hebben om zwarte kiezers bij de stembureaus weg te houden. In Milwaukee (Wisconsin) werden de banden van een aantal auto’s doorgesneden die de Republikeinen gehuurd hadden om Republikeinse kiezers die slecht ter been waren naar de stembureaus te vervoeren.
Uiteraard brachten ook de twee mannen om wie het allemaal te doen was hun stem uit. President Bush stemde in Crawford, in zijn thuisstaat Texas. „Wij hebben er allemaal vreselijk hard aan gewerkt en nu is het aan de kiezers om te beslissen”, aldus Bush voordat hij voor een laatste campagnestop naar Ohio vloog. Vandaar ging het door naar Washington, waar hij de verkiezingsuitslagen dinsdagavond in het Witte Huis volgde. Senator Kerry begon de dag met een campagnebijeenkomst in Wisconsin. Hij riep de kiezers op hem te helpen „Amerika een nieuwe koers te geven.” Daarna vloog hij terug naar Boston (Massachusetts), waar hij zijn stem uitbracht.