Beatrix betuigd medeleven
Koningin Beatrix heeft de Spaanse koning Juan Carlos donderdagochtend haar medeleven met de slachtoffers en nabestaanden van de bomaanslagen in Madrid betuigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld.
Op 22 mei trouwt de Spaanse kroonprins Felipe in Madrid met de tv–journaliste Letizia Ortiz Rocasolano. Het is aannemelijk dat prins Willem–Alexander en prinses Màxima daarbij aanwezig willen zijn, al konden beide hoven daar donderdag nog niets over zeggen.
De koningshuizen zijn goed bevriend en Felipe was met zijn moeder koningin Sofia ook bij het huwelijk van de prins van Oranje en Màxima in februari 2002 in Amsterdam. Alexander en Beatrix woonden ook allebei het huwelijk bij van prinses Elena in 1995 in Sevilla.
Het Spaanse koningshuis wordt door velen in binnen– en buitenland zeer gewaardeerd, vooral door de wijze opstelling van koning Juan Carlos in tal van zaken. De gastenlijst voor de huwelijksplechtigheid is nog niet bekend, maar te verwachten valt dat die zeer indrukwekkend zal zijn. De autoriteiten zullen Madrid dus in een soort vesting moeten veranderen om de veiligheid van de hoge gasten optimaal te waarborgen.
De verboden Baskische afscheidingsbeweging ETA is in elk geval van plan geweest het huwelijk op 22 mei te verpesten door met bommen hoogspanningsmasten te saboteren. Opgepakte ETA–mensen hebben dat tijdens verhoren toegegeven.