Binnenland

Opslag inbeslaggenomen spullen jarenlang puinhoop

De opslag van inbeslaggenomen spullen op het hoofdbureau van politie in Amsterdam was jarenlang een puinhoop. De kelder waar de spullen lagen, is begin jaren negentig opgeruimd. Dat gebeurde zo rigoreus dat veel belastend bewijsmateriaal in een perscontainer of in de afvalverbrander is beland.

ANP
4 February 2004 16:20Gewijzigd op 14 November 2020 00:56Leestijd 2 minuten

Dat bleek woensdag voor het gerechtshof in Amsterdam in de zaak tegen Louis H. Justitie verdenkt H. van de moord op Corine Bolhaar en haar twee kinderen van 6 en 9 jaar in 1984. Kledingstukken met bloedsporen, nagels en nagelvuil van alle drie slachtoffers zijn bij de opruimbeurt in 1991 en 1993 verdwenen. Volgens de advocaten van H., W. Anker en G.J. van Oosten, is daarmee de grondslag onder de zaak weggevallen. Zij vroegen woensdag tevergeefs het hof het voorarrest van hun cliënt daarom op te heffen.

Volgens het hof leidt het vernietingen van bewijsmateriaal niet tot niet–ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie, omdat in de jaren negentig geen geschreven rechtsregel bestond over het bewaren van bewijsmateriaal. Politie en justitie moeten daar uiteraard zorgvuldig mee omgaan, stelde het hof, maar volgens hem kan niet worden verlangd dat alles tot in eeuwigheid blijft bewaard.

De rechtbank veroordeelde H. vorig jaar tot levenslang voor de moord op de kinderen. Zij kwalificeerde het doden van Corine Bolhaar als doodslag, een misdrijf dat inmiddels was verjaard. H. heeft zijn betrokkenheid altijd ontkend. Zijn advocaten stellen dat hem met het verdwijnen van het bewijsmateriaal de mogelijkheid is ontnomen zijn onschuld te bewijzen.

Begin jaren negentig stond opsporingsonderzoek met gebruik van DNA nog in de kinderschoenen. In elk geval werd er op het Amsterdamse hoofdbureau van politie geen moment aan gedacht.

Overigens werd voor de verdediging en het hof dinsdag pas duidelijk dat de bewijsstukken ongeveer tien jaar geleden bewust zijn weggegooid. Tot voor kort hield het Openbaar Ministerie vol dat het bewijs verloren was gegaan door waterschade, maar deze week kwam het met een proces–verbaal waaruit bleek dat de grote opruimwoede op het hoofdbureau van politie de oorzaak was.

De advocaten maakten zich er woensdag bijzonder boos over dat dit binnen het OM eerder al bekend was. De processen–verbaal waarin agenten verklaren hoe het er begin jaren negentig in de kelder van het hoofdbureau toeging, dateren uit 2002.

Het hof zet de zaak tegen Louis H. woensdag en vrijdag voort met het horen van getuigen.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer