China’s censoren: geen partijbonzen maar studenten
Sina Weibo, China’s eigen versie van Twitter, wordt gecensureerd door studenten. Zij verwijderen politiek gevoelige of beledigende berichten van het populaire sociale netwerk.

Reuters sprak enkele voormalige censoren. „Nieuwe medewerkers hebben in het begin gemengde gevoelens bij hun werk, maar alles went. Het is vooral hard werken voor weinig geld,” aldus een van hen.
Sina Weibo is met 500 miljoen gebruikers een van de populairste sociale netwerken van China. Het netwerk heeft eigen censoren in dienst. „Ons werk zorgt ervoor dat Weibo kan blijven bestaan. Dat geeft gebruikers een groot platform. Het is niet vrij, maar mensen kunnen zich er toch uiten.”
De censoren vertellen tegen Reuters dat het netwerk 24 uur per dag in de gaten wordt gehouden door ongeveer 150 –voornamelijk mannelijke– net afgestudeerde studenten. De meesten van hen zijn rond de twintig. Ze verdienen omgerekend ongeveer 490 euro per maand.
Elk bericht wordt automatisch gescand voordat het op Weibo wordt gepubliceerd. Berichten waarin gevoelige woorden worden aangetroffen, worden handmatig beoordeeld door een van de censoren. Gemiddeld verwerken ze 3 miljoen berichten in 24 uur.
De Communistische Partij houdt kranten en televisiezenders nauwlettend in de gaten. Sociale netwerken zijn moeilijker onder controle te krijgen. Daarom zijn internetbedrijven verplicht om samen te werken met de overheid en moeten ze user generated content zelf censureren. In China werken tienduizenden censoren die de media en internet controleren.