Buitenland

Geallieerden doden zeven burgers bij incident

De Verenigde Staten onderzoeken een incident waarbij geallieerde soldaten zeker zeven Iraakse vrouwen en kinderen hebben doodgeschoten.

Buitenlandredactie
1 April 2003 10:13Gewijzigd op 14 November 2020 00:14Leestijd 4 minuten

De in totaal dertien vrouwen en kinderen zaten maandagavond in een auto die bij een checkpoint bij de stad Najaf niet reageerde op stoptekens van de soldaten. Daarop openden de militairen het vuur. Twee inzittenden raakten gewond en vier bleven ongedeerd, aldus het Pentagon. In de auto zaten uitsluitend Iraakse vrouwen en kinderen.

Een journalist van The Washington Post, die getuige was van het incident, sprak van tien doden. Volgens hem hebben de soldaten verzuimd tijdig waarschuwingsschoten te lossen. Het voorval gebeurde vlakbij de plek waar dit weekeinde een Iraakse zelfmoordenaar vier Amerikaanse soldaten doodde.

De Iraakse hoofdstad Bagdad is maandag op dinsdagnacht zwaar gebombardeerd door de coalitiestrijdmacht. Dinsdagmorgen nog, rond negen uur plaatselijke tijd, werd de stad opgeschrikt door een hevige explosie. Sommige ontploffingen waren de krachtigste sinds het begin van de oorlog op 20 maart. In totaal zijn de afgelopen twaalf dagen over heel Irak 8000 bommen afgeworpen.

Het nachtelijk bombardement bereikte zijn hoogtepunt in een reeks van zes elkaar snel opvolgende ontploffingen in het centrum van Bagdad. Het is onduidelijk op welke doelen het bombardement precies gericht was, maar boven het presidentiële Oude Paleis was een dikke rookwolk te zien. Aan de andere kant van de rivier de Tigris, op de oostelijke oever, deed een explosie vlakbij het hotel Palestine, waar buitenlandse journalisten verblijven, het achttien verdiepingen tellende gebouw op zijn grondvesten schudden.

Ook ten zuiden van Bagdad, bij de stad Karbala, werden bombardementen uitgevoerd, die maandagmorgen nog aanhielden. Vermoedelijk worden daarbij stellingen onder vuur genomen van Saddam Husseins elitetroepen, de Republikeinse Garde.

In het noorden van Irak werden in een onderkomen van de militante moslimgroepering Ansar al-Islam in de stad Biyare documenten en computerschijven aangetroffen waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat de groepering banden onderhoudt met Osama bin Ladens terreurnetwerk al-Qaida. Een van de documenten is volgens de Verenigde Staten een lijst met namen van leden van terreurbewegingen die in de VS verblijven. Langs de grens met Iran komt het volgens het Koerdische leger geregeld tot schermutselingen tussen Koerdische strijders en leden van Ansar al-Islam.

Het centrum van de zuidelijke stad Hindiyah is volgens het Central Command maandagavond laat in handen van Amerikaanse troepen gevallen, maar de militairen stuiten nog altijd op veel weerstand van Iraakse strijders die de Amerikanen vanaf de oostelijke oever van de rivier de Eufraat regelmatig onder vuur nemen. De brug over de Eufraat is voor de geallieerde grondtroepen van groot strategisch belang in de opmars naar Bagdad.

Bij schotenwisselingen in de sjiitische heilige stad Najaf is een Amerikaanse soldaat gedood. Najaf wordt vanuit het noorden en het zuiden door Amerikaanse militairen van de 101ste Luchtlandingsdivisie aangevallen. Volgens het Central Command zijn bij Najaf rond de honderd Iraaks paramilitaire strijders gedood en vijftig gevangengenomen.

Tot nu toe heeft de strijd in Irak aan 44 Amerikaanse en 26 Britse soldaten het leven gekost. Zeven Amerikanen zijn krijgsgevangen genomen en zestien worden vermist. Over het aantal doden aan Iraakse zijde is niets bekend. Wel zijn volgens Irak minstens 425 burgers omgekomen in de oorlog. Het Britse ministerie van Defensie zegt dat de coalitietroepen zo’n 8000 Iraakse krijgsgevangenen hebben.

In het uiterste zuiden van Irak vormt Basra nog altijd een groot probleem voor de Britse troepen die zich al een week rond de stad bevinden. De Britten hebben te maken met een groep aan Saddam loyale strijders die ver in de minderheid is, maar desondanks volhoudt. De Britten rest daardoor weinig anders dan dorpen in de omgeving binnen te vallen en af en toe met tanks een kortstondige expeditie in de stad zelf te ondernemen.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer