Weinig animo voor sturen EU–militairen naar Congo
Binnen de Europese Unie bestaat vooralsnog weinig animo om Europese militairen naar Congo te sturen, zoals de minister van Buitenlandse Zaken Bernard Kouchner van huidig EU–voorzitter Frankrijk woensdag voorstelde.
Kouchner wil binnen tien dagen een troepenmacht van 1500 militairen op de been brengen. De EU–missie zou de 17.000 man sterke VN–missie Monuc in Congo moeten versterken. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Karel De Gucht wil een EU–macht van tussen de 2000 en 3000 militairen.Maar andere EU–landen happen nog niet toe, zo meldden diplomaten in Brussel. EU–buitenlandcoördinator Javier Solana liet woensdag bovendien weten dat de VN überhaupt niet gevraagd hebben om EU–militairen. De EU zoekt een diplomatieke, geen militaire oplossing voor de strijd in Congo, aldus Solana.
Begin deze week begonnen Tutsi–rebellen een offensief in de Congolese provincie Noord–Kivu, nabij de grens met Rwanda. Inmiddels zijn ze de stad Goma genaderd, waar totale paniek onder de bevolking is uitgebroken.