Ivoorkust nog onrustig na couppoging
Het was vrijdag nog erg onrustig in het West-Afrikaanse Ivoorkust, nadat militairen de afgelopen dagen hebben geprobeerd de macht over te nemen. Het leger maakt zich op om drie steden terug te veroveren, die in handen zijn van de opstandelingen. President Gbagbo keerde voortijdig terug van een staatsbezoek aan Italië.
In het voorheen zeer stabiele Afrikaanse land verblijven volgens het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken op dit moment geen Nederlanders. Dat blijkt uit een inventarisatie direct na berichten over de coup. Volgens het Calamiteitenfonds, een organisatie van de Algemene Nederlandse Vereniging Reisorganisaties (ANVR), is er helemaal geen vraag naar reizen naar Ivoorkust. Een negatief reisadvies is dan ook niet nodig, aldus een woordvoerder.
De opstandelingen zouden inmiddels de stad Bouake en het noorden van de stad Korhogo volledig in hun macht hebben. Regeringsgetrouwen hebben vrijdag geschoten op dissidente troepen in Bouake. Het leger maakt zich op om naar Bouake te trekken en alle opstandelingen eruit te werken. Die beloven op hun beurt een bloedbad te veroorzaken als het leger hen aanvalt. Hun commandant zei dat zijn rebellen niet de macht willen grijpen, maar protesteren tegen hun ontslag uit het leger. Volgens de regering schieten rebellen uit ofwel Burkina Faso ofwel Mali de opstandelingen te hulp.
De couppoging, de tweede binnen drie jaar, kostte aan ruim honderd mensen het leven, onder wie de vermeende coupleider Gueï, veel prominente Ivorianen en tachtig regeringsgetrouwe militairen. Zeker 150 mensen raakten gewond. De opstandelingen houden minister Amichia van Sport gegijzeld. Ze zouden willen onderhandelen, zei de bewindsman voor de radio.
De couppoging begon woensdag toen militairen de huizen van ministers aanvielen. Daarbij zou de minister van Binnenlandse Zaken en Veiligheid Emile Boga Doudou zijn gedood. Donderdag hadden de strijdkrachten de situatie volgens de regering voor het grootste deel weer onder controle.