Buitenland

Rebellen Nepal in interim–regering

KATHMANDU (ANP/RTR/EFE) – De bergstaat Nepal krijgt een tijdelijke regering waarin ook de rebellen een plek zullen krijgen. Op die manier kunnen de rebellen voor het eerst formeel politieke macht gaan uitoefenen. Het parlement wordt ontbonden om de weg vrij te maken voor nieuwe verkiezingen.

16 June 2006 18:05Gewijzigd op 14 November 2020 03:51Leestijd 2 minuten

Dat bleek vrijdagmiddag na historisch beraad tussen premier Girija Prasad Koirala en rebellenleider Prachanda. Beiden kwamen voor het eerst bij elkaar in een poging een eind te maken aan de al tien jaar durende opstand van de maoïstische rebellen. Die baseren zich op de leer van de Chinese ex–leider Mao Zedong. Ze streden voor de val van de monarchie in ruil voor een communistische heilstaat.De rebellen houden zich sinds april aan een bestand. Toen kwam de interim–regering van Koirala aan de macht nadat koning Gyanendra na massale volksprotesten was gedwongen om de democratie te herstellen. Hij moest ook een deel van zijn macht inleveren.

De maoïsten hebben hun machtsbasis in het westen van de Himalayastaat. In een aantal disctricten zijn ze zelfs vrijwel volledig aan de macht. De groep begon in februari 1996 met een zogenoemde volksoorlog om de „reactionaire staatsmacht’, de monarchie, ten val te brengen. Sindsdien zijn er zeker 13.000 doden gevallen.

In de afgelopen jaren is verscheidene malen gepoogd tot een vredesakkoord te komen, maar zonder resultaat. De maoïsten wilden steeds een gewijzigde grondwet die ruimte laat voor een staatsbestel zonder koning, maar dat was en is voor de vorst van Nepal onbespreekbaar.

Gyanendra kwam op de troon in juni 2001 na een ongekend bloedig drama in het paleis. De toenmalige kroonprins Dipendra schoot, naar verluidt onder invloed van drank en drugs, zijn ouders – koning Birendra en koningin Aishwarya – en zeven andere ’royals’ dood. Vervolgens pleegde hij zelfmoord. Wat er nu precies gaande was is nooit duidelijk geworden. De kroonprins zou een ruzie hebben gehad met zijn ouders over zijn partnerkeuze. Gyanendra was de enige overgebleven troonopvolger.

Het aantreden van de huidige koning na het drama zette de verhoudingen in Nepal op scherp. Veel Nepalezen verloren hun vertrouwen in het vorstenhuis en dat speelde de maoïsten in de kaart. Die sloten een los verbond met de politieke oppositie, die Gyanendra uiteindelijk goeddeels buitenspel kon zetten.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer