Cultuur & boeken

Biografie van het Nederlands

Titel:

Marianne Witvliet
2 March 2005 13:18Gewijzigd op 14 November 2020 02:17Leestijd 2 minuten

”Waarom een buitenboordmotor eenzaam is”
Auteur: Joke van Leeuwen
Uitgeverij: Stichting Ons Erfdeel, 2004
ISBN 90 75862 70 9
Pagina’s: 96
Prijs: € 14,50. Met steun van de Nederlandse Taalunie heeft Joke van Leeuwen in opdracht van Stichting Ons Erfdeel een speels, humoristisch en leerzaam boek geschreven over de oorsprong en de ontwikkeling van de Nederlandse taal. ”Waarom een buitenboordmotor eenzaam is” gaat over „alles wat u als kind al wou vragen over het Nederlands maar nu met antwoorden.”

Ooit spraken we Oudnederlands. Dat, zegt Joke van Leeuwen, „toen helemaal niet oud was!” Tussen het Oudnederlands en het moderne Nederlands, dat gesproken wordt in Nederland, Vlaanderen, Suriname en op Aruba en de Nederlandse Antillen, spraken we nog het Middelnederlands. Dat was „toen de bedden korter en de woorden langer waren” dan nu. Dit boek over taal „voor kinderen en andere mensen” vertelt spelenderwijs hoe woorden ontstonden en in de loop van jaren weer verdwenen of als gevolg van nieuwe spelling anders geschreven werden. Het is Joke van Leeuwen, die met veel prijzen gelauwerd werd, waaronder een Gouden Griffel, zes Zilveren Griffels, tweemaal de Woutertje Pieterse Prijs en een Gouden Uil, wel toevertrouwd om een biografie te schrijven van de Nederlandse taal.

Hoewel haar vermogen om met taal te stoeien in haar kinderboeken wel eens ten koste van het verhaal dreigt te gaan, kon Joke van Leeuwen in ”Waarom een buitenboordmotor eenzaam is” onbekommerd haar gang gaan. Het boek, met taal in de hoofdrol, wemelt van woordspelingen en woordverwarringen, maar Van Leeuwen legt uit waarom we „macht schrijven en magt niet meer mag en maght ook niet” of waarom regels handig zijn, „want as idereen opsreef wattimaar wauw opsreiven, zouw huttun inchuwwikkuldu toestant wordun.”

Maar ze maakt tegelijk helder dat regels veranderen; de sneeuwbeer die in de zeventiende eeuw opbobberde of verdommelde, is nu een ijsbeer die tevoorschijn komt of zich verbergt.

Het eerste hoofdstuk, ”Waarom aapmensen geen mensapen zijn” is humoristisch, maar niet vanuit bijbels perspectief geschreven. De tekeningen van Van Leeuwen sluiten zoals gewoonlijk naadloos aan bij haar eigen teksten.

Het boek staat intussen alweer op de longlist voor de Gouden Uil Jeugdliteratuurprijs, samen met haar jongste boek ”Slopie”.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer