Polen moet 210 miljoen innen bij wegbeheerder
Polen moet van de Europese Commissie 210 miljoen euro terughalen bij snelwegbouwer en -beheerder AWSA. De overheid heeft dat consortium te veel gecompenseerd na een verandering in de Poolse tolwet in 2005. Dat was volgens Brussel ongeoorloofde staatssteun.
Voor 2005 moesten vrachtwagens zowel tol betalen als een vignet aanschaffen, maar die dubbele heffing werd door de wet afgeschaft. Polen meldde in 2012 dat het te veel had betaald aan AWSA om het verlies aan inkomsten tussen 2005 en 2011 te compenseren.
In het geval van Autostrada Wielkopolska (AWSA) werden verouderde cijfers over het weggebruik gehanteerd, waardoor de compensatie te hoog uitviel, bevestigt onderzoek van de Europese Commissie. Het bedrijf heeft daardoor ten onrechte economisch voordeel genoten, wat volgens de staatssteunregels moet worden terugbetaald. Er wordt geen boete opgelegd.
AWSA is een consortium van achttien bedrijven dat de concessie kreeg om de eerste tolsnelweg van Polen, de A2, aan te leggen en te exploiteren.