Economie

Shell presteert beter dan verwacht

Het Brits-Nederlandse olieconcern Shell heeft de winst in het eerste kwartaal van dit jaar meer zien stijgen dan de markt had verwacht.

ANP
29 April 2008 08:29Gewijzigd op 14 November 2020 05:47Leestijd 3 minuten
WASHINGTON – Truckers reden gisteren langs het Capitool tijdens een protesttocht tegen de hoge brandstofprijzen in hun stad. De gemiddelde prijs in de VS voor een gallon diesel (3,79 liter) is ongeveer 4,24 dollar. Dat komt neer op een prijs van 0,72 euro
WASHINGTON – Truckers reden gisteren langs het Capitool tijdens een protesttocht tegen de hoge brandstofprijzen in hun stad. De gemiddelde prijs in de VS voor een gallon diesel (3,79 liter) is ongeveer 4,24 dollar. Dat komt neer op een prijs van 0,72 euro

Het resultaat tegen actuele voorraadkosten en exclusief eenmalige posten (CCS-winst) steeg met 12 procent tot bijna 7,8 miljard dollar (5 miljard euro).Analisten hadden gemiddeld gerekend op een winst van 6,8 miljard dollar. Shell maakte de cijfers dinsdag bekend. Vorig jaar in dezelfde periode bedroeg het resultaat 6,9 miljard dollar.

Volgens topman Jeroen van der Veer compenseerde een „goede operationele performance” samen met hogere olie- en gasprijzen de zwakke marktomstandigheden rondom de raffinageactiviteiten. „Shell heeft op dit moment het grootste investeringsprogramma in onze industrie”, aldus Van der Veer in een verklaring. „Onze strategie ligt op koers.” In het eerste kwartaal gaf Shell 8,1 miljard dollar uit aan investeringen en exploratiekosten.

Het grootste deel van het resultaat van het concern, ruim 5,1 miljard dollar, was toe te schrijven aan de divisie exploratie en productie. In het eerste kwartaal vorig jaar realiseerde deze divisie nog een winst van bijna 3,4 miljard dollar. De divisie produceerde meer gas en profiteerde van de hogere olie- en gasprijzen. Deze compenseerden voor een deel de lagere olieproductie in voornamelijk de Verenigde Staten en Europa, en de hogere exploratiekosten.

Shell produceerde in het voorbije kwartaal ruim 3,5 miljoen vaten olie-equivalent per dag, waar de markt had gerekend op 3,2 miljoen vaten. Exclusief de productie uit de teerzanden van Canada bedroeg de productie ruim 3,4 miljoen vaten per dag. De productie van ruwe olie daalde met 6 procent, terwijl de gasproductie met 9 procent steeg vergeleken met hetzelfde kwartaal vorig jaar.

Bij de presentatie van de jaarcijfers in januari waarschuwde Shell nog dat de productie dit jaar zou dalen als de olieprijzen hoog zouden blijven en de veiligheidsproblemen in het voor Shell belangrijke Nigeria zouden aanhouden.

In het eerste kwartaal verkocht Shell een record van 3,51 miljoen ton vloeibaar gas. Dat is 6 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.

De divisie olieproducten boekte een lager resultaat (1,2 miljard dollar) dan een jaar eerder (bijna 1,5 miljard dollar). Dat kwam vooral door lagere raffinagemarges en hogere kosten. De hele sector heeft last van smallere marges door de sterk opgelopen olieprijs. Ook bij de divisie chemicaliën liep de winst terug door de lagere marges.

Het concern moest per saldo in totaal 77 miljoen dollar aan lasten afschrijven op het resultaat. Dat kwam onder meer door een last voor de divisie olieproducten in verband met waardeverminderingen van bepaalde activa. Vorig jaar in dezelfde periode kon Shell juist een bate van per saldo 371 miljoen dollar bijschrijven.

De aandeelhouders van het concern kunnen over het afgelopen kwartaal een dividend van 0,40 dollar per aandeel tegemoetzien.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer