BuitenlandNieuws

Britse euthanasiewet strandt in Hogerhuis

Britse tegenstanders van euthanasie kunnen opgelucht ademhalen. De vorig jaar door het Lagerhuis aangenomen euthanasiewet strandt in het Hogerhuis.

Mensen lopen over brug met gebouwen en klokkentoren op de achtergrond.
De omstreden Britse euthanasiewet is in het Hogerhuis gestrand. beeld EPA, Neil Hall

Er is gewoonweg niet voldoende tijd om de meer dan duizend voorgestelde amendementen in de controversiële wetgeving te behandelen. Voorstanders van euthanasie claimen dat de wet in het nieuwe parlementaire jaar, dat 12 mei begint, opnieuw zal worden geïntroduceerd.

7

Hogerhuisleden verantwoordelijk voor de introductie van ruim de helft van alle 1280 amendementen

Het was al enkele maanden duidelijk dat de euthanasiewet niet door het Hogerhuis zou worden goedgekeurd. Wetten die in het Lagerhuis worden aangenomen, dienen binnen het parlementaire jaar te zijn goedgekeurd door zowel het Lagerhuis als het Hogerhuis. Binnen het Hogerhuis werden 1280 amendementen voorgesteld. Nauwelijks de helft daarvan is in de afgelopen maanden besproken.

Voorstanders van de euthanasiewetgeving zijn verontwaardigd over de vertragingstactieken van „een kleine groep leden van het Hogerhuis”. Volgens Kim Leadbeater, een Lagerhuislid voor Labour die de wetgeving voorstelde, is het een „treurig moment voor de democratie”, zo liet ze via Times Radio weten. Ze is verontwaardigd over het feit dat zeven Hogerhuisleden verantwoordelijk waren voor de introductie van ruim de helft van alle amendementen.

„Dit huis met benoemde leden torpedeert een beslissing van het andere huis met gekozen leden”

Charles Falconer, voormalige Britse minister

Koploper

Tanni Grey-Thompson, die diverse gouden medailles won gedurende de vijf Paralympische Spelen waaraan ze deelnam, was koploper met 135 amendementen. Ze verdedigde zich tal van keren voor het indienen van deze amendementen, omdat ze ten koste van alles wilde voorkomen dat gehandicapte Britten zich gedwongen zouden voelen om euthanasie te plegen. Grey-Thompson zit sinds 2010 als onafhankelijk parlementslid, zonder politieke binding, in het Hogerhuis

Charles Falconer, voormalig Labourminister van Justitie onder Tony Blair, was de afgelopen maanden de belangrijkste voorstander van de wet in het Hogerhuis. Deze vrijdag sprak hij in het Hogerhuis zijn verontwaardiging uit over het feit dat „dit huis met benoemde leden een beslissing torpedeert van het andere huis met gekozen leden”. Met 35 eigen amendementen was hij zelf echter ook een van de hofleveranciers van wijzigingsvoorstellen.

Niemand weet precies wat er nu gaat gebeuren. Hoewel het huidige wetsvoorstel – waarbij mensen met een levensverwachting van een halfjaar euthanasie zouden mogen aanvragen, mits een panel van drie specialisten daarmee akkoord zou gaan – komt te vervallen, stellen voorstanders dat een wet met mogelijk kleine aanpassingen in het nieuwe parlementaire jaar zal worden geïntroduceerd.

Dit nieuwe voorstel zal, net als bij het huidige wetsvoorstel het geval was, niet door de regering worden geïntroduceerd. Het gaat om een zogenoemd ”private members” voorstel, waarbij via een loting leden van het Lagerhuis op eigen initiatief een wetsvoorstel kunnen introduceren. Volgens Leadbeater zijn er „meer dan 200 Lagerhuisleden” die met elkaar zouden hebben afgesproken dat als zij de gelukkigen worden om zo’n wet te introduceren, ze de euthanasiewet zullen kiezen.

Buitenspel

Het huidige wetsvoorstel werd in juni vorig jaar aangenomen met een kleine meerderheid van ruim twintig stemmen, in een Lagerhuis met in totaal 650 zetels. In de afgelopen maanden hebben tal van voorstanders laten weten toch weer te twijfelen aan hun steun. Aan de andere kant zouden er ook tegenstanders van de wet zijn die de stroperige werking van het Hogerhuis niet acceptabel vinden.

Mocht het Lagerhuis later dit jaar opnieuw voor een nieuwe euthanasiewet stemmen, dan is het waarschijnlijk dat ook deze wet weer te maken zal krijgen met honderden voorgestelde amendementen in het Hogerhuis. In dat geval zou het Lagerhuis, volgens Leadbeater, het Hogerhuis buitenspel kunnen zetten. Dit gebeurt echter zelden. De laatste keer dat dit gebeurde, was bij het verbieden van de vossenjacht in 2004.