Open Doors acht tegengaan misbruik blasfemiewet kansrijker dan afschaffing
Focussen op het aanpakken van misbruik van blasfemie- en antibekeringswetten is vaak zinvoller dan de inzet op afschaffing van die wetgeving.

Dat gaf Wimco Ester van Open Doors donderdag mee aan parlementariërs van de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken.
„Vaak is het zo dat wij vanuit Nederland of een ander westers land zeggen: ze moeten worden opgeheven”, zei Ester over blasfemie- en antibekeringswetten. „Dat kan het ultieme doel zijn, maar het is niet zo heel effectief.” Inzetten op het aanpakken van misbruik van deze wetten is volgens hem vaak zinvoller.
De pleitbezorger bij Open Doors noemde als voorbeeld Pakistan, waar „heel veel misbruik” is. „Als je als moslim een winkeltje hebt en je buurman heeft dat ook, en je wilt hem een poot dwars zetten, dan zeg je: Ik hoorde dat je iets lelijks zei over de profeet Mohammed. Of: Ik zag dat je een tekstbericht stuurde met een belediging over de islam. Zoiets simpels kan al leiden tot een blasfemiezaak.”
In het verleden hebben Kamerleden zich ingezet voor afschaffing van wetgeving over godslastering. Bijvoorbeeld in 2019, toen de Kamer unaniem instemde met een motie van CU, D66, SGP, CDA en VVD hierover. Daarin werd de regering gevraagd in haar mensenrechtenbeleid „versterkte aandacht te geven aan wereldwijde afschaffing van blasfemiewetten”.
Shockerend
Ester lichtte donderdag in zijn presentatie de situatie toe in een aantal landen die op de Ranglijst Christenvervolging staan. Zo noemde hij het „shockerend” hoe het aantal christenen in Syrië is teruggelopen. „Wij horen geluiden dat er over een aantal jaar, naar de mens gesproken, geen christen meer woont, of alleen nog een handjevol.”
Open Doors heeft voor de landen op de ranglijst ook opgeschreven welke soorten vervolging er voorkomen. In Syrië speelt ook „kerkelijke superioriteit” een rol, aldus Open Doors. „Helaas”, zei Ester, is het zo dat in een aantal landen de traditionele kerken kritisch zijn op „de meer evangelische, protestantse, charismatische kerken” en daar „meedoen met vervolging”.
Ester noemde vervolging in Nigeria „complex”. „Je kunt niet zeggen: die heeft alleen maar te maken met geloof; christenen worden vervolgd door moslims”, stelde Ester. „Wat we vaak zien, is dat in de complexiteit religie buiten beeld dreigt te vallen.”
Nieuwe minister
De bijeenkomst van donderdag in de Tweede Kamer was aangevraagd door CU-Kamerlid Don Ceder. Ook Kamerleden van D66, PVV en SGP waren aanwezig. Ceder wilde Open Doors ontvangen vóór de Kamer, zoals gepland, gaat debatteren over christenvervolging. Wanneer dit eveneens door Ceder aangevraagde debat plaatsvindt, is nog onzeker. Wel is inmiddels zeker dat dit met de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal worden gevoerd. Voor deze post is CDA’er Tom Berendsen voorgedragen.
Vond u dit artikel nuttig?
Gerelateerd nieuws
- Meer over
- Christenvervolging








