Truus W. lichtte „met zielige verhalen” tal van kerken op: „Ze maakte op misselijke manier misbruik van anderen”
Met „zielige verhalen” wist Truus W. (54) geld van tal van kerken af te troggelen. Tegen de oplichter is dinsdag bij de rechtbank in Assen twee jaar cel geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk.

Truus W. maakte „op misselijke manier misbruik van vertrouwen van anderen”, betoogde de officier van justitie dinsdag. „Ze ontfutselde haar slachtoffers op slinkse wijze geld. Ze verrijkte zichzelf, zonder oog te hebben voor anderen.”
De verdachte, stemmig gekleed en haar grijze haar opgestoken in een knoet, heeft bekend tal van kerken, elektronicawinkels en fietsenzaken te hebben opgelicht. Justitie gaat ervan uit dat het om tienduizenden euro’s gaat. In het geval van de kerken ging het doorgaans per keer om bedragen van 100 euro of 200 euro.
Truus W. legde in 2024 contacten met tal van kerken. Telkens hing ze via de telefoon leugenachtige verhalen op in de hoop financiële hulp te krijgen. „Soms belde ze huilend op, om haar verhaal kracht bij te zetten”, vertelde de aanklager.
Medicijnen
W. loog dat ze dringend geld nodig had. Ze vertelde dat ze medicijnen moest kopen, een regiotaxi diende te betalen of een gas- en elektriciteitsrekening moest voldoen. Zeker elf kerken werden opgelicht. Het betreft onder meer protestantse gemeenten in Swifterbant, Leerdam, Hardenberg-Heemse en Wijhe.
Gedupeerd is ook Vincentiusvereniging Beek. Dat is een organisatie die mensen helpt die in problemen zitten.
In één geval kreeg een kerk argwaan. W. beweerde dat ze medicatie bij een apotheek moest kopen. Toen de kerk navraag deed bij die apotheek, bleek W.’s verhaal te zijn verzonnen.
De vrouw lichtte in de regio Drenthe verschillende fietsenwinkels en elektronicazaken op. Ze troggelde voor duizenden euro’s aan fietsen en computerapparatuur van die ondernemingen af. Zo kwam ze met het verhaal op de proppen dat haar fiets gestolen was en dat ze een e-bike wilde kopen. Ze kreeg een leenfiets mee en liet zich vervolgens niet meer zien. W., die valse namen opgaf, verpatste de e-bikes van duizenden euro’s voor een spotprijs.
Drugs
De vrouw bewoog zich in een wereld van drugsgebruikers en -dealers. „Ze dacht alleen aan geld en drugs, en ze had geen oog voor de medemens”, zei de aanklager.
Geld dat W. aftroggelde van haar slachtoffers kwam op de rekening van een drugsgebruiker met wie ze omging. De vrouw beweert dat iemand in de drugsscene een pistool op haar hoofd heeft gezet. Ze kreeg eten van een voedselbank en stond onder toezicht van een bewindvoerder. Mannen zouden haar hebben uitgebuit.
W. heeft al zo’n 35 jaar een beruchte reputatie. De rechter memoreerde dat ze een strafblad heeft van „23 pagina’s”. Ze zat straffen uit voor oplichting, verduistering en diefstal. W. kreeg in het verleden een tbs-behandeling.
De officier van justitie wees erop dat gedupeerden een Facebookgroep hebben opgericht met de naam ”Opgelicht door Truus W.” De aanklaagster gaf aan dat de groep zo’n 860 leden telt. W.’s oplichtingspraktijken leidden tot „schaamte” bij de slachtoffers. „Ze zijn erin geluisd en twijfelen aan hun mensenkennis.”
Door W.’s wangedrag zullen kerken er minder happig op zijn mensen te helpen, waarschuwde de aanklager. „Kerken gaan er niet van uit dat mensen gekregen geld gebruiken voor het halen van drugs. In de toekomst kunnen echte hulpbehoevenden sneller achter het net vissen.”
Dak
Hulpinstanties, zoals de reclassering, maken zich zorgen over de toekomst van Truus W. Ze zit al meer dan een jaar vast. Vraag is of de vrouw na haar detentie een verblijfslocatie krijgt en in behandeling kan. De zoektocht naar een hulpinstantie die zich over haar wil ontfermen, verloopt stroef.
Zelf zei Truus W., die kennelijk nu niet meer drugsverslaafd is, haar leven te willen beteren. „Ik ben 54 jaar, ik ben klaar met het justitiële gedoe. Het is genoeg geweest.” Ze stelt „honderd procent” te willen meewerken aan een behandeling.
Advocaat Dennis Wolters, raadsman van Truus W., betoogde dat enkele drugsgebruikers die omgingen met W. een grotere rol in de oplichtingspraktijken hadden dan is voorgesteld.
De rechtbank doet later dan gebruikelijk uitspraak; mogelijk is dat op 5 maart. De vertraging heeft te maken met de zoektocht naar een verblijfslocatie voor W. na haar detentie.



