EconomieAnalyse

Winkeldeuren op zondag nog in 24 gemeenten dicht

Het aantal gemeenten zonder koopzondagen is sinds 2020 verder afgenomen. Vijf jaar geleden bleven in 28 gemeenten de winkeldeuren op zondag dicht, in 2025 zijn dat er nog 24.

Een rode poster met in witte letters ‘zondag open’ achter een winkelraam.
De koopzondag is in steeds meer gemeenten een gewoon verschijnsel. beeld ANP, Koen Suyk

De trend die naar voren kwam uit eerdere onderzoeken van het Reformatorisch Dagblad in 2013, 2015, 2018 en 2020, zet hiermee door.

De Katwijkse gemeenteraad debatteerde donderdag over een initiatiefvoorstel van de VVD voor de zondagsopening van winkels. In het coalitieakkoord van lokale partij DURF, ChristenUnie en SGP staat dat er geen koopzondag komt. DURF gaf in het debat aan dat akkoord tijdens deze raadsperiode te respecteren, waardoor het voorstel waarschijnlijk geen meerderheid krijgt. Over twee weken besluit de Katwijkse raad naar verwachting over het initiatiefvoorstel.

In discussies over de koopzondag in de afgelopen jaren speelden politieke wisselingen een rol. In Rijssen-Holten spraken de betrokken partijen in de coalitieonderhandelingen van 2018 af om de koopzondag niet in te voeren. Kort na de volgende gemeenteraadsverkiezingen van 2022 diende een aantal partijen een voorstel in voor zondagsopening in de kern Holten. Eind mei 2022 nam de gemeenteraad dit voorstel aan.

Toen in april 2025 de ChristenUnie in de Friese gemeente Dantumadiel uit de coalitie stapte, hadden de overige partijen, waaronder de SGP, niet langer een meerderheid in de gemeenteraad. Sinds juni vormen Gemeentebelangen Dantumadiel, CDA en Sociaal Links de coalitie. In het coalitieakkoord kondigden deze drie partijen aan op korte termijn met een voorstel voor de zondagsopenstelling te komen. Eind oktober besloot de raad winkelen op zondag mogelijk te maken.