Blijft Katwijk een oase van zondagsrust?
Op zondag zijn de deuren in de Katwijkse winkelstraat gesloten. Nog wel. De VVD wil dat veranderen via een initiatiefvoorstel. Wat vinden de ‘Kattukse’ consumenten en ondernemers daarvan?

De grijze sluierbewolking ligt als een deken over de oude kustplaats aan de Rijn. Het is koud en winderig op deze eerste dinsdagmorgen van december. Wie vanaf de boulevard het Winkelhart Zeezijde aan de Princestraat bezoekt, wandelt langs de oude witte Andreaskerk. Die ligt er nu verlaten bij. Op zondag echter niet: dan begeven veel Katwijkers zich naar het Godshuis waarbij ze tal van gesloten winkels passeren.
Katwijk kent als laatste dorp in de wijde omtrek nog een verplichte winkelsluiting op zondag, maar die staat onder druk.
Voorstel VVD
Het initiatiefvoorstel van de VVD waar de Katwijkse gemeenteraad donderdag over vergadert, maakt veel los bij ondernemers en burgers. In het voorstel pleit VVD-raadslid Lennart van der Plas ervoor om zondagsopenstelling na 1 juli 2026 toe te staan. De zittende coalitie (CU, SGP en Durf) heeft afgesproken dat die er in de huidige raadsperiode niet komt. De VVD sorteert met het initiatief voor op de komende verkiezingen.
Eigen keus?
Voor ”In den Blauwen Bock”, een oud-bruin café in het centrum, zitten een man en vrouw op het terras. Ze roken elk een shagje. „Koopzondagen? Daar ben ik voor,” zegt Henk van de Haak (75) stellig met een rolletje tabak in de hand. „Dat is toch je eigen keus; dat moet de gemeenteraad niet voor de mensen bepalen.” De serveerster zet twee dampende cappuccino’s op het tafeltje. Zij knikt wanneer ze Van de Haak hoort spreken: „Ik zie dat er ’s zomers veel toeristen zijn die op zondag willen winkelen.”
Een rustdag voor iedereen
In herenmodezaak ”First Men” blijft de deur op zondag gesloten. „We blijven uit principe dicht,” zegt de in een coltrui gestoken eigenaar Diederik Schuitemaker (57). Samen met zijn vrouw Anneke Schuitemaker (56) runt hij al 32 jaar de kledingzaak.
Het stel ondervindt steeds vaker druk van andere ondernemers en politieke partijen om op zondag open te gaan. „Wij willen de zondag in ere houden. Het is iets om blij mee te zijn. Een dag rust is voor iedereen in Katwijk een goede zaak,” zegt Anneke aan de houten tafel in de modezaak. „In een economie die zeven dagen in de week 24 uur draait, is het goed om rust in te bouwen.”
Het ondernemerspaar kijkt met zorg naar de toekomst. Het vreest dat, als de zondagsrust verloren gaat, iets authentieks van het dorp verdwijnt. „Dan is Katwijk Katwijk niet meer.”
Enquête
Uit een enquête van onderzoeksbureau SWECO, in opdracht van de gemeente Katwijk, blijkt dat veel ondernemers in het centrum van Katwijk tegen de openstelling van winkels op zondag zijn. In de winkelgebieden van Katwijk aan den Rijn, Valkenburg en Rijnsburg ligt dat anders: daar is een kleine meerderheid vóór. In die gebieden spreekt 44 procent van de ondernemers zich uit voor openstelling, tegenover 40 procent die tegen is. Ook blijkt uit het onderzoek dat vooral supermarkten en grote ondernemingen voorstander zijn; van de supermarkten kiest 73 procent voor openstelling.
Katwijk aan den Rijn
Wie de drukke Rijnstraat inslaat, bereikt een andere oude dorpskern van de gemeente Katwijk: Katwijk aan den Rijn. Langs deze weg prijkt op een gevel in grote oranje letters de naam ”Super aan den Rijn”.
In de supermarkt vertelt manager Peter van Rijn (38), zittend op een kunststof oranje stoel, over het openen van de deuren op zondag. „Katwijk zie ik als een laatste bastion in een gebied waar zondagsopenstelling verder een normale zaak is. Ik denk dat we een middenweg moeten zoeken. Als de mogelijkheid er is, zou ik op zondag wel van twaalf tot vier uur opengaan. Ik loop anders omzet mis.”
Peter is ouderling in de hervormde dorpskerk in Katwijk aan den Rijn. „Op zondag ga ik weleens uit eten. Het belangrijkste is dat een mens rust neemt; dat hoeft niet noodzakelijk op zondag te zijn, maar kan ook op een andere dag.”


