Kerk & religie

„Nederlands gereformeerde kerk moet voorzichtig zijn”

HOUTEN – Nederlands gereformeerden kerken moeten goed beseffen dat de manier waarop zij plaatselijk omgaan met een christelijke gereformeerde kerk of een gereformeerd vrijgemaakte kerk, gevolgen kan hebben voor het landelijke kerkverband. Kerken mogen zich niet allerlei vrijheden veroorloven.

Van een medewerker
12 February 2011 20:06Gewijzigd op 14 November 2020 13:41Leestijd 3 minuten

Dat zei preses A. P. de Boer zaterdag tijdens de Landelijke vergadering (LV) van de Nederlands Gereformeerde Kerken (NGK).

De Boer prees het rapport van de commissie voor contact en samenspreking met andere kerken (CCS). Er worden volgens hem belangrijke stappen gezet op de weg naar eenwording met de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK) en de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt (GKV). Als plaatselijke kerken zich echter allerlei vrijheden veroorloven, dan heeft dat invloed op de beeldvorming en ook op de gesprekken over eenheid.

Voor een wezenlijke herkenning van elkaar, moet volgens De Boer iedere vorm van triomfalisme afwezig zijn. „Een kerk mag nooit in het harnas van een kerkfusie worden gedrukt. De intentie om elkaar aan de avondsmaalstafel te ontmoeten, is echter onopgeefbaar.”

Ds. W. van Spijker (Hilversum) sprak namens deputaten kerkelijke eenheid van de CGK. Hij wees op de overeenstemming over de toe-eigening des heils die er tussen beide kerkverbanden bestaat. De CGK en de NGK zoeken nu verder naar eenheid „in gehoorzaamheid aan het Woord van de Heere alleen.”

Volgens ds. H. J. Messelink, die sprak namens de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt, zijn in de GKV en de NGK „uitingen van schulderkenning” te horen. Dat zijn „goede signalen die hoop geven voor verdere eenwording.”

De predikant erkende dat er binnen de GKV ook geluiden van wantrouwen klinken. Voor de vrijgemaakten zijn de binding aan de gereformeerde belijdenis en de omgang met de Schrift belangrijke criteria voor samenwerking met de NGK.

De Nederlands gereformeerde predikant ds. J. M. Mudde (Haarlem) zei een sterk voorstander van eenwording te zijn, maar hij vindt ook dat de NGK assertief mogen zijn. Als voorbeeld noemde hij het NGK-rapport over de vrouw in het ambt. Dat stemde ook de CGK en de GKV tot nadenken.

Het rapport van de CCS met aanbevelingen voor verdere eenwording, ook op regionaal of classicaal niveau, werd unaniem aangenomen.

De NGK willen in overleg met de GKV ook toetreden tot de Raad van Kerken. De synode van de CGK besloot vorig jaar al kandidaat-lid van de Raad van Kerken te worden.

Behalve de eenheid in Nederland, zoeken de NGK ook eenheid met buitenlandse kerken. Ds. D. Brienen, predikant te Bordeaux, bracht als afgevaardigde van de Union Nationale des Églises Protestants Réformées de France (UNEPREF) de groeten over. Hij bond de LV op het hart de verbondenheid met de Franse kerken belangrijk te vinden, ook als het gaat om financiële ondersteuning. De LV besloot de buitenlandse contacten voort te zetten.

Het rapport van de commissie steunbehoevende kerken leverde veel discussie op. Commissievoorzitter H. Lakerveld uit Nuenen wees op de spanning tussen de idealen van gemeente-zijn en de harde financiële werkelijkheid. Hij stelde voor dat grote gemeenten een kleine gemeente financieel adopteren. Op de LV van 2014 moet een uitgewerkt rapport over de financiële ondersteuning komen.

Het rapport over een gedragscode voor predikanten en kerkelijke werkers werd unaniem aangenomen.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer