Binnenland

Letschert trekt 80 miljoen uit voor afhandeling discriminatie DUO

Minister Rianne Letschert (Onderwijs) trekt 80 miljoen euro uit voor de schadeafhandeling voor discriminatie van studenten bij controles op de uitwonendenbeurs. De D66-minister schrijft in een brief dat dit geld wordt gebruikt als schadevergoeding. Het staat los van de 61 miljoen euro die het kostte om onterecht gevorderd geld terug te betalen.

Bij uitvoeringsinstantie DUO was sprake van indirecte discriminatie bij het selectieproces om te kijken welke studenten gecontroleerd moesten worden. Toen de toenmalige onderwijsminister Eppo Bruins in 2024 dit bekendmaakte, werd besloten om niet te controleren of boetes of andere maatregelen terecht waren. Iedereen die door het bevooroordeelde selectieproces werd gecontroleerd, kreeg geld terug en krijgt nu een schadevergoeding.

Ongeveer 12.000 mensen die een huisbezoek kregen, maar niet bestraft werden, krijgen 500 euro. Ongeveer 10.000 mensen die ook geld moesten terugbetalen, krijgen 2000 euro compensatie.