OpinieCommentaar

Amerika moet maximale druk op Hamas blijven uitoefenen

Hoewel het optimisme over een mogelijk einde aan de oorlog in Gaza nog altijd overheerst, zijn ook de eerste barsten in het vredesplan van Donald Trump zichtbaar. Het is daarom zaak dat de Verenigde Staten maximale druk op Hamas blijven uitoefenen.

Twee weken geleden stonden alle seinen nog op rood. Israël was bezig met een grondoffensief om Gaza-Stad te bezetten. Hamas gebruikte gijzelaars als menselijk schild om de militaire opmars te dwarsbomen. Weinig wees erop dat een einde aan het slepende conflict in het verschiet zou kunnen liggen.

Met het Amerikaanse vredesplan dat Trump begin vorige week presenteerde, is dat sombere perspectief plotseling veranderd. Israël stemde in met het twintig punten tellende voorstel. De Palestijnse terreurbeweging Hamas ging enkele dagen later met twee belangrijke onderdelen akkoord: vrijlating van de gijzelaars en het installeren van een technocratische regering in de Gazastrook.

Inmiddels zijn delegaties in Egypte bezig om te onderhandelen over verdere uitwerking van het akkoord. En daar doet zich direct al het eerste probleem voor. Trump verklaarde bij de presentatie van zijn plan dat het „niet onderhandelbaar” is. Natuurlijk moeten over de uitvoering van de deal concrete afspraken worden gemaakt. Daar zal dus over gepraat moeten worden.

Het gevaar bestaat echter dat straks over elk van de twintig punten eindeloze gesprekken zullen worden gevoerd, met steeds het risico van onoverbrugbare meningsverschillen en daarmee het mislukken van de deal als geheel. De praktijk van de afgelopen twee jaar heeft pijnlijk duidelijk gemaakt dat de onderhandelingen in Caïro en Qatar op zijn best tijdelijke resultaten opleverden. Of op niets uitliepen.

Er liggen immers tal van bedreigingen voor het slagen van dit vredesplan op de loer

Op zijn minst had Trump een deadline aan de onderhandelingen over de eerste fase van het voorstel kunnen stellen, zoals hij dat vorige week ook deed richting Hamas na de presentatie van zijn vredesplan. Hij liet die tijdslimiet toen ook vergezeld gaan van een forse bedreiging aan het adres van de Palestijnse terreurbeweging als die niet akkoord zou gaan. Hamas reageerde prompt binnen de gestelde tijd, zij het met de nodige kanttekeningen.

Die voortdurende druk vanuit Washington zal ook de komende tijd hard nodig zijn. Er liggen immers tal van bedreigingen voor het slagen van dit vredesplan op de loer. Hamas heeft al aangegeven dat de beweging niet zomaar bereid is alle wapens in te leveren. De organisatie is het ook niet eens met het huidige voorstel voor de geleidelijke terugtrekking van het Israëlische leger uit de Gazastrook.

In Israël zijn er rechtse politieke krachten die überhaupt op elke concessie aan de Palestijnen tegen zijn. Zij zullen tegenslag en vertraging aangrijpen om het falen van het huidige vredesplan aan te tonen en aan te dringen op hervatting van de oorlog en bezetting van Gaza.

Het zou overigens ook helpen als alle pro-Palestijnse betogingen vanaf nu gericht zijn op volledige acceptatie van dit plan door Hamas.

Het commentaar vertolkt de mening van het Reformatorisch Dagblad en is geschreven door leden van de hoofdredactie en senior redacteuren.