BinnenlandPersoonsgebonden budget

Compensatie en meer tijd voor groep pgb-houders

Het kabinet gaat de komende twee jaar meer mensen met een persoonsgebonden budget compenseren voor de hogere werkgeverslasten door een nieuwe wet. Minstens 500 extra mensen krijgen compensatie.

Twee witte vlaggen voor een lichtbruin gebouw.
Exterieur van de Sociale Verzekeringsbank. beeld ANP, Sem van der Wal

Dat meldt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dinsdag. Tot nog toe moest een gedeelte van de pgb-houders de extra kosten, zo’n 20 tot 25 procent, zelf opbrengen.

Naar schatting 15.000 mensen krijgen het pgb via de Zorgverzekeringswet. Zo’n 5000 van hen laten hun administratie door de Sociale Verzekeringsbank (SVB) doen, ongeveer 10.000 niet, zegt een woordvoerder van het ministerie. Alle pgb-houders die zich de komende tijd aanmelden bij de SVB en die geraakt worden door de wet, krijgen compensatie, zegt de woordvoerder. Van de 5000 mensen die al bij de SVB zitten, krijgen 500 mensen alsnog compensatie.

Daarnaast wordt de invoering van de wet voor deze groep uitgesteld, al is nog onbekend voor hoe lang.

Een behandeling van de wet vóór 1 januari 2026 lijkt „onwaarschijnlijk”, maar het ministerie wil de wet wel met terugwerkende kracht op die datum laten ingaan vanwege de grote gevolgen als dat niet gebeurt.

De SGP is blij met de compensatie. Maar voor de partij blijft het „een graat in de keel” dat de wet ingaat voordat de Kamer erover heeft gesproken, zegt André Flach. Ook zegt hij dat zijn zorgen „rondom de overige werkgeversverplichtingen en de druk die dat legt op budgethouders, niet zijn weggenomen” en hekelt hij het feit dat de compensatie „slechts tijdelijk” is.

Belangenorganisatie Per Saldo laat weten zich „grotendeels” te kunnen vinden in het voorstel.