Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Een permanente kampsfeer

    „De naam internaat past hier eigenlijk niet”

    Vijftien meiden in een ruimte van krap 15 vierkante meter. Een kring van kaarsjes op tafel. Gegiechel, geklets en geroezemoes, terwijl vorken schrapend restjes macaroni van een bord af halen. Magneet is beland op etage vijf van het Driestarinternaat in Gouda. „We krijgen ineens meer eten dan normaal, dat valt wel op.”

    Een stil gebed bij het begin van de maaltijd, dan wordt het volume weer opgeschroefd.

    „Normaal komen we altijd eten tekort”, zegt Margriet met een ongeloofwaardig ernstig gezicht. Instemmend gelach klinkt, terwijl de overvolle schalen macaroni de borden langsgaan, gevolgd door geraspte kaas en bakken salade.

    „Boehoe, toetsweek”, staat er in koeienletters op een krijtbord aan de muur, de ”klaagmuur”. „Ik heb overleerdheidsverschijnselen”, is een andere kreet, volgend op „ik heb er de kracht niet meer voor”.

    „Ik moet er niet aan denken om ’s avonds nog te moeten koken.”

    „Ik moet er niet aan denken om ’s avonds nog te moeten koken.”

    „Het is gezellig om op het internaat te wonen”, constateren de meiden unaniem. Onderwerpen als bruiloften, oorbellen, kleren en chocolade passeren aan tafel de revue, afgewisseld met luchtig geplaag. „Wel goed eten, hè”, grapt Bernadet tegen Jenny, die semibraaf knikt, terwijl ze zich inschikkelijk laat opdienen.

    Janno, de enige man aan tafel, houdt zich wat op de vlakte. Of hij verdwaald is in het internaat, dat ook een jongensverdieping heeft? „Wij horen bij elkaar”, antwoordt zijn vriendin Marga plechtig in zijn plaats, wat veel gelach oplevert.

    Wat maakt het internaat nu zo leuk? „Je bent hier nooit alleen”, zegt Margriet. „Het is dicht bij school”, bedenkt Annabeth. „Ik moet er niet aan denken om ’s avonds nog te moeten koken, als je om zes uur thuiskomt”, zegt Judith. Op het internaat staat het eten altijd rond zes uur voor de bewoners klaar. „Het is wel makkelijk dat we allemaal dezelfde opleiding doen - de pabo”, vindt Margriet. „Nu, in de tentamenweek, helpt iedereen elkaar. Samenvattingen van vorig jaar komen weer voor de dag.”

    Het enige nadeel is de herrie, vinden ze, met name van de jongens van etage zeven. „Eentje begint om halfelf altijd bulderend orgel te spelen.” „Ja, hoe heeft hij dat ding eigenlijk de trap op gesleept?” vraagt Judith zich af.

    Streng
    In het internaat zijn de meiden van alle gemakken voorzien: elke etage heeft een douche, een toilet, een keukentje, een zitkamer en een eetkamer. Alles wordt voor hen schoongemaakt. Alleen in de kamers komt geen schoonmaker. „Nee”, protesteren ze verontwaardigd in koor, bij de gedachte alleen al. „In mijn kamer kun je in de lagen stof schrijven”, biecht Heleen op.

    Maar de regels dan, zijn die niet streng? „Ja, we mogen de lift niet eens onderkladden”, grapt een van de meiden. „En we moeten om elf uur binnen zijn”, verkondigt een ander. „Elf uur?” verbaast Judith zich, die de regel blijkbaar onbewust met voeten getreden heeft.

    „Sommige mensen denken dat je hier tegen iedereen moet zeggen wanneer je weggaat en waar je naartoe moet, maar dat is niet zo. De naam internaat past hier eigenlijk niet”, vindt Hannekie. „Nee”, vult een ander aan, „het is gewoon een studentenflat.” „Er komen echt geen volwassenen rondkijken”, zegt Bernadet. Ze steekt haar hoofd guitig om een denkbeeldige deur en zegt: „Zo van: Slapen jullie al?”

    Last van elkaar hebben de meiden niet, ook al zitten ze op elkaars lip. „Als je alleen wilt zijn, trek je je gewoon terug in je kamer”, zegt Marga. „Het gaat hier altijd goed”, vult Geertje aan. „Zelfs al moeten we één douche delen met z’n vijftienen.”

    Beneden, in de voormalige keuken, wast internaatbeheerder H. Slinger de macaronischalen af. De grote hoeveelheid kaarten aan de muur bewijst dat het contact tussen hem en de studenten wel goed zit. „Ze komen hier af en toe eens roken, daar heb ik geen moeite mee”, zegt hij goedmoedig. En hij geeft het internaat het grootste compliment van allemaal: „Er heerst hier een permanente kampsfeer.”

    Bed bij collegebank
    De Onderwijsraad vindt dat studenten wonen en leren moeten combineren om ze gemotiveerd te houden. Ruim een kwart van de studenten houdt zijn studie na een jaar voor gezien. De raad wil studenten sterker aan de opleiding binden door hun bed in de buurt van de collegebanken te plaatsen. In de verst doorgevoerde vorm betekent dit dat studenten in een internaat gaan wonen.

    Reacties poll Yord
    Stelling: Als ik ga studeren, wil ik wonen in een internaat.

    Anke: „Nee lijkt me niks, mijn zus zit in Gouda en die zit in het 1e jaar en als je in het 1e jaar zit, moet je de stomste dingen doen!”

    Paddo: „Het is veeeeeeeeeeeel te streng je kan geneens je eigen willetje doen.”

    Ik: „Isj msgien wel gzellig mar j wort ok altyd op j vingers gekeken door leidinggevendeen.”

    Sjampie: „Zo streng is het echt niet!!! je hebt echt nog heel veel vrijheid!!! de leiding zit ook niet heel de tijd op je te zeuren.. je hebt vaak heel veel lol met andere groepsgenootjes!”

    Geschiedenis Driestar
    Het internaat van de Driestar bestaat al 45 jaar. Per maand betalen de bewoners 185 euro, inclusief warme maaltijden. Op vrijwel elke kamer wonen twee studenten. In het weekend is het internaat gesloten, evenals in juli en augustus. Het internaat in Gouda heeft acht etages: twee jongensverdiepingen en zes meidenetages. Er wonen dan ook zo’n tachtig meisjes en twintig jongens.

    Reacties (20)

    leen
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:635

    ilovesomebody
    bezorger schreef op zaterdag 19 januari 2008 - 11:51

    kZit ook op de PABO maar niet op t internaat. Ik zit ergens anders op kamers maar kom wel s op t internaat kijken/slapen want mn vriendin zit daar wel...

    tLigt er egt aan op welke etage je komt! tIs allemaal best gezellig maar kzou er niet kunnen leven. Ten eerste om de ontgroening, de eerste week, al. Dit is echt erg! Dus mensen die er komen. Stel je kwetsbaar op, dan kunnen ze niet zo hard ontgroene... Ten tweede heb ik er geen motivatie voor. Veel te gezellig om te kunnen leren. Veel internaatmensen redden het ook niet omdat ze er niks aan doen! Mensen die geen motivatie hebben: Ga niet naar t int. Of ga gwoon tijdens de toetsweek naar huis...

    Maar al met al... kZou er wel een paar weekjes willen zitten als k niet hoef te leren! tIs er egt gezellig! En 1 troost: Na een ontgroening hoor je er egt bij, hoe je ook bent. Dat heb ik genoeg gezien.

    En het 'neppen' is ook supergaaf. Lekker een andere etage pesten, alles ondersmeren enz...

    Klinkt wel gselliej
    etage5fan
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:2

    ben t helemaal met ariette eens! je moet echt eens komen kijken!het is gewoon een studentenflat, heeft niks met een internaat te maken (qua regels).. er zijn echt geen groepsleiders ofzo.. de enige beheerder is meneer Slinger.. een geweldige vent! en die is er ook bijna alleen maar rond etenstijd.. ook heb ik er nog nooit wat van gemerkt dat ik voor 11 uur binnen moest zijn..  het enigste wat ik niet met ariette eens ben is dat etage 3 het leukst is want dat is natuurlijk niet zo! DE GEZELLIGSTE etage is etage 5 natuurlijk is etage 3 ook gezellig maar etage 5 steekt er toch nog bovenuit kom gewoon eens sfeerproeven! je merkt al wel dat ik van etage 5 kom en het heeel gezellig vindt op het int!(tja ik sta ook op de foto in de krant)..in de reacties van anderen lees ik soms wat dingen wat echt niet zo is.. bijvoorbeeld leren in de tentamenweek! ik vind dat je juist goed kan leren omdat er echt een leersfeertje hangt in t interaat en op de etage.. iedereen leert dus ga jij ook leren het werkt heel stimulerend als anderen ook leren!(misschien per persoon verschillend?) en de ontgroening hoort er nu eenmaal bij.. maak je niet ongerust! achteraf kan ik er heel hard om lachen (toen ook wel hor!) als je zelf maar een beetje flexibel bent en doet wat ze zeggen.. ga zelf ook een beetje gek doen dan heb je t zelf ook nog leuk  en na de ontgroeningsweek zit je echt direct in de groep, je bent helemaal opgenomen.. en daarvoor is de ontgroening! op het internaat ben je ook ECHT student! en ook het met elkaar hebben over allerlei onderwerpen heeft echt een meerwaarde!(zoals int-genoot (wiljan van 0) al zei! ook worden er natuurlijk ook best wel eens nachtelijke activiteiten gedaan ( met een ander woord: elkaar 'neppen') ff op een andere etage iets op z'n kop zetten of iets anders uithalen.. dit zorgt soms voor een reeks acties want natuurlijk willen degenen weer terugpakken en dan wordt niet altijd de goede teruggepakt dus ja dan volgd de ene nepactie na de andere..

    dit is best lachen, nouja soms ook wel niet als je bijv met een duf hoofd smorgens de vloer in de eetzaal moet gaan dweilen omdat er allemaal water ligt of stofzuigen in de gang omdat die bezaaid ligt met borrelnootjes en hagelslag of de deurklinken moet gaan schoonmaken omdat die onder de mosterd zitten enz.. maar achteraf is het best grappig! typisch studentenleven!

    nouja ik hoop dat ik met dit betoog iedereen heb overtuigd dat het internaat echt geweldig is! als jullie mij niet geloven zijn er nog wel 110 andere internaatgenoten die hetzelfde zullen zeggen!

    kom echt gerust kijken! lijkt me gezellig!

    groetjes

    een int-bewoonster van E5

     

    etage5fan
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:2

    MaaikeV
    stagiair schreef op vrijdag 18 januari 2008 - 23:08

    Lijkt me niks, zo'n internaat. Ik heb in een zusterflat gezeten, en daar heb je net meer vrijheid. Je zit wel gezellig bij elkaar, maar bepaald zelf hoelaat je binnen bent, wat je eet, enz.


    ha maaike..

    het enige wat wij niet bepalen is wat we eten.. maar als we het niet lusten dan eten we wat anders.. ik denk dat het internaat net zoveel vrijheden heeft als de zusterflat! je kunt je eigen gang gaan enz..

    het woord 'internaat' klinkt alsof er heel veel regels zijn waar we ons aan moeten houden, maar dat is echt niet zo! we bepalen alles zelf en zijn zo vrij als een vogeltje 

    groetjes

    meisje van ETAGE 5!

    Marilou
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:531

    Lijkt me best leuk!

    xxx my

    Liza
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:1

    Heey,

    Wat doen ze bv. bij ontgroening allemaal dan? Het lijkt me wel heel eng

    Het lijkt me super gezellig om op een internaat te zitten, maar ik moet nog even wachten!  Doet er ook iemand de duale opleiding? daar wil ik graag meer over weten

    Groetjes.,

    «  1  2