Voorpagina

Unionisten in peilingen op verlies

Noord-Ieren kiezen
nieuwe parlement

BELFAST – De Noord-Ieren hebben gisteren een wetgevende vergadering gekozen die de kern vormt van het in een referendum goedgekeurde vredesakkoord voor het gebied. Welke 108 afgevaardigden in de Assemblee zitting zullen hebben zal pas vanavond of morgen bekend zijn.

Een peiling onder kiezers die de stembureaus verlieten, duidde op een teleurstellend resultaat voor de Ulster Unionists, de grootste protestantse partij in Noord-Ierland.

Volgens de peiling van de Ierse krant de Irish Times en omroep RTE kregen de Ulster Unionists maar 20 procent van de eerste stemmen, terwijl de radicale Democratic Unionists van dominee Ian Paisley, die fel tegen het vredesakkoord is, op 19 procent kwamen. De gematigde katholieke SDLP zou 25 procent hebben gekregen en de aan de IRA gelieerde Sinn Fein 13 procent. Als de peiling overeenstemt met de werkelijke uitslag zal het de eerste keer zijn dat een katholieke partij de grootste kracht wordt in Noord-Ierland.

Waarnemers waarschuwden vanochtend niet te veel waarde toe te kennen aan de peiling. Vanwege de foutenmarge van 5 procent en het uiterst ingewikkelde kiessysteem, dat meerdere tellingen noodzakelijk maakt, kunnen zich nog grote veranderingen voordoen.

Er waren 296 kandidaten voor de 108 zetels die het parlement gaat tellen. Aan de verkiezingen deden meer dan twaalf partijen mee, maar de kiezers konden ook hun stem uitbrengen op onafhankelijke kandidaten. Politieagenten in kogelvrije vesten bewaakten de ruim 1200 stembureaus.

Splintergroep
Woensdagavond werd in de grensplaats Newtonhamilton nog een bomaanslag gepleegd, waarbij een dertienjarige jongen gewond raakte. Het doelwit van de aanslag, waarvoor de verantwoordelijkheid werd opgeëist door het Iers Nationaal Bevrijdingsleger (INLA), was een kazerne waar Britse militairen en politieagenten zijn gehuisvest. Het INLA is een splintergroep van het Iers Republikeins Leger (IRA), die zich verzet tegen het vredesakkoord dat de regeringen van Groot-Brittannië en Ierland en de belangrijkste katholieke en protestantse Noord-Ierse partijen in april sloten.

Behalve een Noord-Ierse Assemblee moeten er op grond van het akkoord ook een Noord-Zuidraad en een Oost-Westraad komen. De Noord-Zuidraad, die zal bestaan uit Ierse ministers, moet samen met de Assemblee beleid voor Noord-Ierland gaan uitstippelen. De Oost-Westraad voorziet in geregeld overleg tussen Ierse en Britse parlementsleden, leden van de Noord-Ierse Assemblee en vertegenwoordigers van de nieuwe parlementen van Schotland en Wales.