Kerkelijk Leven 19 januari 2000

Zie ook: Niets tot zijn behoud gezegd

D. Koole (CGK) juicht toenadering toe

„Sinds synode neemt
kerkelijk verkeer toe”

Van onze kerkredactie
RIJSWIJK – Het onderlinge verkeer tussen christelijke gereformeerde, Nederlands gereformeerde en gereformeerd vrijgemaakte kerken neemt toe. Wat de synode besloot, heeft eerder het tegendeel bewerkstelligd, constateerde ouderling D. Koole gisteravond in Rijswijk. „En daar ben ik dankbaar voor.”

De christelijke gereformeerde ouderling van Den Haag-Zuid deed zijn uitspraken tijdens een bijeenkomst van de commissie Reformatorische studieavonden. Prof. H. G. L. Peels belichtte er het spreken van de kerk in de huidige cultuur.

De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken besloot in november 1998 de samensprekingen met de Nederlands Gereformeerde Kerken te beëindigen. Bestaande contacten op lokaal niveau werden ongemoeid gelaten, maar wel werd „terughoudendheid” geadviseerd.

Prof. Peels vergeleek in de discussie de verschillen tussen de drie kerken met de verschillen tussen de RK-Kerk en de Reformatie en met „het allergrootste schisma” –dat tussen kerk en Israël. „Dan ben ik bang dat we lijden aan blikvernauwing. We hebben uit het oog verloren welke verschillen groot en welke klein zijn.” Tegelijkertijd zei hij geen eenheid te willen forceren of „te versimpelend” te willen spreken over verschillen tussen de drie kerken.

De Apeldoornse hoogleraar wees in dit verband naar de universiteit van de Christelijke Gereformeerde Kerken. „Daar zie je een kleine oecumene. Daar wordt gewerkt aan de toekomst, er is openheid voor elkaar.”

Enschede
D. Koole, die in Den Haag ouderling is van een gemeente waar kanselruil plaatsheeft met de Nederlands gereformeerde kerk, zei dankbaar te zijn voor groeiende samenwerking op het grondvlak van de kerken. Als voorbeeld noemde hij Enschede, waar de gereformeerd vrijgemaakten aangeschoven zijn bij het overleg tussen de christelijke gereformeerden en de Nederlands gereformeerden. „Wat mij betreft kan de samenwerking niet snel genoeg gaan.”