Gezondheid 20 juni 2000

„Allergie door antizonnebrandmiddelen”

Zonbeschermende lotions en crèmes kunnen in combinatie met zonlicht allergische reacties veroorzaken. Dat komt door allerlei nieuwe en onnodige chemische stoffen die aan de zonnebrandproducten worden toegevoegd. Het aantal mensen met een foto-allergische reactie neemt toe.

Huidarts dr. E. Heule van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam-Dijkzigt (AZR) vindt dat producenten de ingrediënten van hun middelen bekend moeten maken, het liefst op internet. Dat bepleit hij in het magazine Monitor.

Zijn afdeling deed tien jaar lang onderzoek naar stoffen die huiduitslag kunnen veroorzaken.

De afgelopen jaren zijn steeds meer stoffen ontdekt die een zonwerende werking hebben. „Slimme fabrikanten stoppen de meeste daarvan in hun product, om vooral niets te missen. Dat verschilt soms per seizoen”, meldt Heule. Maar ook extra toevoegingen zoals parfum, plantenextracten en conserveermiddelen kunnen kwalijke gevolgen hebben. „Vaak gaat het om verscheidene stoffen waar mensen allergisch op reageren.” Heule verbaast zich erover dat nog steeds parfum in deze zonneproducten is verwerkt.

De huidarts stoort zich eraan dat fabrikanten niet open zijn. „Nu moeten we het vaak doen met een etiket op een flesje waarop summier wat ingrediënten staan vermeld. Maar niet bekend is hoeveel van een bepaalde stof erin zit. Dat is merkwaardig, want dergelijke openheid bestaat wel bij voedingsmiddelen en medicijnen. En als er wel informatie op staat, dan is die zo ingewikkeld dat niemand het snapt”, zegt hij.

Het draait volgens hem om bewustwording. „Mensen weten nu wel dat te veel zonlicht schadelijk kan zijn en huidkanker kan veroorzaken. Daarom kopen ze huidbeschermers. Maar bijna niemand weet dat ook deze middelen nadelen hebben.” Het kan gaan om acute reacties die direct aan het licht komen, maar ook om chronische reacties zoals eczeem. „Die zijn moeilijker te behandelen. De lichte irritaties zien wij niet eens, omdat die vaak op de vakantieplek al worden behandeld.”