Financiën en Economie

Week oude begroting drastisch aangepast

Soeharto ondertekent
hervormingsplan

JAKARTA – De Indonesische president Soeharto heeft donderdag een hervormingsprogramma ondertekend om de economie uit het slop te halen. De president zette zijn handtekening tijdens een ontmoeting met de directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), Michel Camdessus. De televisie zond de plechtigheid in de privé-residentie van Soeharto rechtstreeks uit.

Indonesië verzekerde zich in oktober vorig jaar, dankzij inspanningen van het IMF, van internationale krediethulp ter waarde van ruim 40 miljard dollar (ruim ƒ 80 miljard). Van de economische hervormingen die Indonesië in ruil daarvoor toezegde, is echter nog vrijwel niets terechtgekomen.

Soeharto lichtte het nieuwe pakket van maar liefst vijftig punten toe. Zo wordt de amper een week oude begroting 1998/99, die als onrealistisch was afgedaan, drastisch aangepast. Die begroting ging uit van 4 procent economische groei en een inflatie van 9 procent, op basis van een gemiddelde roepiakoers van 4000 voor een dollar. De begroting leidde vorige week tot een vrije val van de roepia tot een dieptepunt van 10.000 voor een dollar. De roepia noteerde vandaag iets boven de 7000.

In de nieuwe begroting is sprake van nulgroei en een inflatie van 20 procent, op basis van een roepiakoers van 5000 per dollar. Soeharto sprak van een realistische begroting, die zonodig een tekort zal vertonen. Volgens de wet is een sluitende begroting vereist.

De subsidies op brandstof en voedingsmiddelen (behalve rijst) gaan verder omlaag. Er komt een einde aan het lucratieve monopolie op de handel in kruidnagelen, grondstof voor de kretek-sigarettenindustrie, dat in handen is van Soeharto's zoon Hutomo („Tommy”) Mandala Putra.

Ook de belastingvoordelen voor de Indonesische auto-industrie, waar dezelfde Tommy een flinke vinger in de pap heeft, worden geschrapt. Verder moet de vliegtuigindustrie, een paradepaardje van het bewind-Soeharto, bloeden. Ontwikkelingsplannen kunnen doorgaan, maar zonder overheidssubsidie.

Bittere pil
Analisten spraken in een eerste reactie van een „bittere pil die de bevolking zal moeten slikken”. De verlaging van de brandstofsubsidies zal onvermijdelijk leiden tot hogere prijzen. Buitenlandse beleggers zullen daarentegen opgelucht zijn dat de regering eindelijk de feiten onder ogen ziet. De verwachte nulgroei komt volgens een econoom bij de huidige bevolkingsaanwas wel neer op krimp, na een gemiddelde groei van 7 procent in de voorbije jaren.

De Verenigde Staten willen een internationale bijeenkomst op hoog niveau over nieuwe initiatieven die de financiële crisis in Azië moeten bezweren. Een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van financiën verklaarde gisteren dat het de bedoeling is te overleggen op het niveau van ministers van financiën.

De leden van de G-7 (de zeven grootste industrielanden) worden al gepolst. Ook andere landen zijn benaderd. Wanneer het overleg moet worden gevoerd, is nog niet duidelijk. Eind februari komen de G-7 in ieder geval in Groot-Brittannië bijeen.