Economie23 februari 2001

Heineken stapt verder in de markt van speciaalsoorten

Nederland krijgt Weissbier

AMSTERDAM – „Binnen een paar jaar stapt iedereen over van Belgisch op Duits witbier.” Die voorspelling doet voorzitter Jan Nijboer van Bierned, de vereniging van Nederlandse detaillisten in speciale bieren.

De stap van Heineken om in zee te gaan met de Duitse producent van Paulaner Weissbier is volgens hem een schot in de roos. „Mensen die een keer Duits witbier hebben gedronken willen meestal niets anders meer. Het is mooier, schoner bier.”

Witbier was een van de eerste speciaalbieren die het afgelopen decennium aan een gestage opmars op de Nederlandse biermarkt begonnen. Het Belgische merk Hoegaarden veroverde in korte tijd de kroegen en later ook de schappen van de slijter en de supermarkt. Al dan niet voorzien van een schijfje citroen is het lichtzure bier vooral in de zomer voor velen een aangename dorstlesser.

Bedreiging
Een echt serieuze bedreiging voor het vertrouwde pilsje zijn het witbier en de vooral uit België afkomstige andere speciale bieren overigens niet geworden. De pilsener bieren vormen nog altijd meer dan 90 procent van de totale bierconsumptie in ons land.

In de traditionele pilsmarkt heeft Heineken, dat ook Amstel en Brand onder zijn hoede heeft, nog altijd een sterke positie, maar bij de speciaalbieren wordt het de biergigant knap lastig gemaakt. Heineken heeft de afgelopen jaren geprobeerd om de opmars van klooster- en abdijbieren te stuiten door zich in te kopen bij Affligem en door zelf speciale bieren op de markt te brengen, zoals Murphy's en Wiekse Witte. Dat laatste, een witbier, kon Hoegaarden evenwel niet van de troon stoten.

Met Paulaner Weissbier voegt Heineken opnieuw een 'exotisch' bier aan het assortiment toe. In Duitsland is het na Erdinger het tweede witbier. Niet alleen verwerft Heineken daarmee een al langer gewenste positie op de Duitse biermarkt, die de grootste is van Europa, het voorziet ook op de internationale markt goede kansen.

Heineken is in 170 landen vertegenwoordigd en beschikt over een uitgebreid distributieapparaat. „Wij gaan nu kijken welke landen geschikt zijn om Paulaner te introduceren”, aldus een Heineken-woordvoerder. „In een ontwikkelingsland waar weinig bier gedronken wordt, past het minder goed.”

Nederland zal ongetwijfeld ook Paulaner Weissbier geserveerd krijgen. Hij spreekt tegen dat Heineken met Paulaner de strijd aanbindt met Hoegaarden. „Het Duitse Weissbier is anders dan witbier, zwaarder, met een volle zoetige smaak. Het kan prima naast Wiekse Witte op de markt. Dat is meer een zomers bier”, aldus de woordvoerder.

Zuiverder
Jan Nijboer van Bierned beaamt dat Duits witbier anders is. „In Belgisch witbier zitten kruiden, het Duitse bier is zuiverder. Veel mensen vinden het Duitse witbier lekkerder.” Nijboer verkoopt in zijn bierwinkel in Almere tegenwoordig al meer Duits witbier dan Belgisch witbier. „Ik denk dat je die trend ook in de rest van Nederland zult zien.” Interbrew, de Belgische eigenaar van Hoegaarden, wil niets zeggen over de stap van Heineken.