Financië en Economie19 oktober 2000

Robert Long kwetst
varkensboeren met
nazi-vergelijking

RIJSWIJK – Varkenshouders zijn laaiend op Robert Long. De cabaretier is ambassadeur van Varkens in Nood, een comité tegen bio-industrie. Hij heeft meermalen gezegd dat de situatie van varkens lijkt op een nazi-concentratiekamp.

De vakgroep varkenshouders van landbouwkoepel LTO-Nederland vindt de uitlatingen „echt niet kunnen.” „De vergelijking is beneden de maat. Onheus en zeer kwetsend voor al degenen die zich met varkens bezighouden”, reageert voorzitter C. van Gisbergen. „Iedereen weet beter.”

Om de zaak geen extra aandacht te geven, besloot LTO gisteren geen actie te ondernemen tegen Robert Long. De brancheorganisatie Productschap Vee en Vlees besloot dat al eerder. „De vergelijking is zo scheef dat we geen zin hebben in een discussie hierover”, aldus woordvoerder Kats. Wel noemt hij de uitlatingen „schandelijk.”

Boerenvoorman Wien van den Brink wil dolgraag spreken met Robert Long. „Hij wordt niet gehinderd door enige kennis. Hoe minder kennis, hoe gekker de uitspraken”, oordeelt Van den Brink.

Long deed er gisteren in het Agrarisch Dagblad een schepje bovenop: „Wat Dachau was voor de Joden, is de vleesindustrie voor varkens.” Hij denkt onder meer aan de beelden van varkens in grijparmen tijdens de varkenspestepidemie in 1997. Volgens hem worden de dieren vanaf hun geboorte getreiterd, verminkt en gemarteld.