Buitenland

Demjanjuk krijgt Amerikaans
staatsburgerschap terug

CLEVELAND – Een federale rechter heeft John Demjanjuk, die ervan werd beschuldigd de wrede nazi-kampbewaker “Iwan de Verschrikkelijke” te zijn geweest, vrijdag zijn Amerikaanse staatsburgerschap teruggegeven. De Amerikaanse nationaliteit werd Demjanjuk in 1981 ontnomen.

Districtsrechter Paul Matia zei dat het ministerie van justitie in het geval van de 77-jarige gepensioneerde arbeider Demjanjuk „roekeloos” heeft opgetreden.

„Wij danken de rechtbank”, zei Ed Nishnic, de schoonzoon van Demjanjuk. „Deze historische beslissing vermindert op geen enkele manier de gruwelen die de slachtoffers van Iwan de Verschrikkelijke of de holocaust hebben moeten doormaken. Mogen hun zielen in vrede rusten”.

De justitieafdeling voor speciaal onderzoek (OSI), die is belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, zei te overwegen de beslissing aan te vechten. De dienst blijft ervan overtuigd dat Demjanjuk een training als concentratiekampbewaker heeft ondergaan. Omdat hij daarover tijdens de aanvraag van het Amerikaanse staatsburgerschap heeft gelogen, heeft hij volgens het ministerie geen recht op de Amerikaanse nationaliteit.

In 1977 beschuldigde het ministerie Demjanjuk ervan bewaker te zijn geweest in het concentratiekamp Treblinka in Polen. Hij zou daar in 1942 en 1943 de gaskamers hebben bediend. Een aantal overlevenden herkende hem van een foto en de toenmalige Sowjet-Unie stelde zijn identiteitskaart ter beschikking van het kamp Trawniki, waar bewakers werden gerekruteerd en getraind.

Demjanjuk hield vol als Sowjetsoldaat de hele oorlog in een krijgsgevangenenkamp te hebben gezeten en ontkende ooit voet te hebben gezet in een concentratiekamp.