Buitenland2 april 2001


Argentijnse pers krijgt definitief
oog voor „koningin Máxima”

BUENOS AIRES – Na een periode van relatief stilzwijgen lijken de Argentijnse kranten definitief oog te hebben gekregen voor Máxima Zorreguieta. „Een Argentijnse wordt de nieuwe koningin van Nederland”, kopte zowel La Nácion (oplage 184.000) als Clarín (oplage 616.000) zaterdag.

De eerste krant meldt niet zonder trots het enige Argentijnse medium te zijn geweest dat een verslaggever naar Nederland stuurde om de ontwikkelingen vrijdag op de voet te volgen.

De affaire-Zorreguieta en de romance tussen Máxima en de Nederlandse kroonprins waren tot dusver slechts marginaal nieuws in het Zuid-Amerikaanse land. Argentinië kampt momenteel met een ingrijpende economische crisis en, net als ons land, met uitbraken van mond- en klauwzeer. Argentinië telt officieel 149 mkz-brandhaarden. Dat verhevigt de economische malaise alleen maar doordat de vleesexporten stilliggen.

De koninklijke verloving van Máxima in het verre koninkrijk Nederland bood de Argentijnse krantenlezers zaterdag wat verlichting tussen alle berichten over de zieltogende economie. La Nácion laat de Argentijnen weten dat zo'n 2000 Nederlanders zich als kinderen gedroegen in de Haagse Paleisstraat om de handen te kunnen schudden van Máxima en kroonprins ”Guillermo Alejandro”.

De verslaggeefster van La Nácion rept van „goed geregisseerde” toespraken en persconferenties. Het optreden en het uiterlijk van Máxima vrijdag deden volgens La Nácion velen in Argentinië denken aan de jonge Evita Perón. Veel Nederlanders zouden op hun beurt in Máxima een soort Zuid-Amerikaanse Lady Di zien, aldus de krant. Máxima wordt ook omschreven als discreet; iemand die tot vrijdag geen uitlatingen deed over „omstreden thema's.”

Máxima's opzienbarende mededeling over de rol van haar vader in het regime-Videla wordt uitgebreid belicht. Uiteraard verwijst de krant ook naar het rapport-Baud over Jorge Zorreguieta. La Nácion legt de lezers uit dat Baud de vader van Máxima „volgens de Nederlandse moraal als fout bestempelt.” Baud zelf zei vrijdag overigens dat het Nederlandse begrip ”fout” zich erg moeilijk in het Spaans laat vertalen. De verklaring van Jorge Zorreguieta is integraal in de krant opgenomen.

De krant Clarín kiest het wegblijven van Jorge Zorreguieta bij het huwelijk als rode lijn voor de berichtgeving. Het dagblad blijft overigens consequent spreken van de Nederlandse premier Wim Wok. Het is de krant wel opgevallen dat Máxima „perfect Nederlands” sprak. Dagblad La Razón (oplage 62.000), die ook Wim Wok opvoert, meldt dat vader Zorreguieta in de afgelopen weken aan intieme vrienden al heeft laten doorschemeren uit liefde voor zijn dochter niet naar het huwelijk te zullen gaan.